RİZE HABER
Giriş Tarihi : 17-05-2022 13:48

RTEÜ’den Bir Patent Tescili Daha

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi son yıllarda göstermiş olduğu patent başarılarına bir yenisini daha ekledi.

RTEÜ’den Bir Patent Tescili Daha

Diş Hekimliği Fakültesi Klinik Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nazife Begüm Karan ve Çiğdem Köşe tarafından geliştirilen “Kemik Yaraları İçin Bir Formülasyon” başlıklı buluş başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumundan patent tescili aldı.

Öğretim üyesi tarafından geliştirilen bu buluş; Nigella Sativa ve Equisetum Arvense bitkilerinin ekstraktlarını içeren bir karışım ve bu karışımın kemik doku ve yumuşak doku yara/defekt tedavisinde, özellikle iyileşmeyi hızlandırmak amacıyla kullanımı ile ilgilidir.
Söz konusu karışım; yağ formunda Nigella Sativa ekstraktı ve jel formunda Equisetum Arvense ekstraktı içermektedir. Bu bitkisel karışım ile söz konusu bitki ekstraktlarının tek başına sağladığı tedavi süreçlerinden çok daha kısa bir sürede kemik dokularında iyileşme sağlanmaktadır. Buluş, kemik iyileşme sürecini kısaltmayı amaçlayan tüm branşlarda uygulanabileceği gibi; özellikle ağız diş ve çene cerrahisini ilgilendiren bir konu olan implant cerrahisi öncesi kemik eksiklikleri ve diğer kemik yapımını hızlandırmaya ihtiyaç duyulan tüm cerrahi işlemlerde, kemik eksikliklerinde, iyileşme sürecini hızlandırmak için kullanılmaktadır.

 

mustafamustafa