RİZE HABER
Giriş Tarihi : 14-04-2024 10:28   Güncelleme : 14-04-2024 10:48

Rize'li Vatandaşın Ebabil Kuşunu 3. kez Kurtarışı

Dünyanın en esrarengiz kuşlarından olan, Allah’ın Ordusu ismi ile de anılan Ebabil Kuşu İstanbul'da Rize'li Vatandaş Hamdi Keskik'in dikkati sayesinde kurtarıldı

Rize'li Vatandaşın Ebabil Kuşunu 3. kez Kurtarışı

Haber: Yasemin Özçelik 
Miladı 570 yılında filleri ile Kabe'yi yıkmaya gelen Yemen Valisi  Ebrehe'nin karşısına Kabe'yi korumak için Ebabil kuşları çıkmış ve Ebabil kuşlarının attığı taşlar ile fil ordusu helak olmuştu .Bu güzel Ebabil kuşları günümüzde de Kabe'nin etrafında uçmaktatır. 

İşte bu kuşlardan bir tanesi dün (Cumartesi) İstanbul'da nasıl olduğu belirsiz bir şekilde bir apartmanın dış cephesinde girip orada mahsur kalmış.

Rize'nin Rize'linin yardımsever gönül eli üçüncü kez bir Ebabil kuşuna uzandı . 

Hamdi Keskik ; Duvarın içinden kanat sesi ve ağlama sesi gibi bir ses geliyordu ne olduğuna bir anlam veremedik ,cephede delik yırtık yoktu .
İkinci gün de sesi duyunca dış cepheyi söktüm.
İçerde gördüğüm manzara  beni çok duygulandırdı. Bir çift göz ile karşılaştım dış cephe ile borular arasında sıkışmış bir kuş Ebabil kuşu.

Ebabil kuşu oraya nasil girmiş bilmiyoruz , zarar vermeden onu kurtarıp dinlendirdikten sonra evimizin balkonuna çıkarıp gökyüzüne ait olduğu yere uçurdum.

Rize'li Hamdi Keskik iki yıl  önce de Ebabil kuşunu kargaların saldırısından kurtarmıştı.

Ebabil kuşunun Fil Suresi'nde geçen hikayesini bilen Keskik, "Bu mübarek bir hayvandır, ona yükseklerde uçmak yakışır, gittiği yere berekeret getirir'' şeklinde duygularını ifade ederek  Ebabil kuşunu özgürlüğüne kavuşturmuştu. Dükkan sahibinin bu güzel davranışı çevresi tarafından taktirle karşılandı.

Ayrıca Ebabil kuşları sürekli uçarlar ve ayakları üzerinde duramadıkları için yürüyemezler.

YASEMİN ÖZÇELİKYASEMİN ÖZÇELİK

YASEMİN ÖZEÇLİK