RİZE HABER
Giriş Tarihi : 06-05-2024 17:32

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nden Önemli Bir Buluş!

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öğretim üyeleri, özellikle çocuklarda havale riskini azaltmada ve erken müdahalede önemli rol oynayabilecek cihaz geliştirdi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nden Önemli Bir Buluş!

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Öğr. Üyesi Doç. Dr. Yasin Yıldız, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğr. Üyesi Doç. Dr. Fatih Gül ile Doç. Dr. Hasan Eroğlu ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Yıldıran Yılmaz’ın birlikte geliştirdikleri “Ateşli havaleyi önlemek için vücut sıcaklığı ve oksijen satürasyonu takip cihazı” başlıklı faydalı model Türk Patent ve Marka Kurumundan tescil aldı.

Bu buluş, ateşli havale kliniğindeki veya evdeki hastaların ateş ve oksijen durumlarının anlık ve sürekli olarak takip edebilmesini sağlayan ve olası nöbet durumları için önceden haber veren bir biyomedikal ürün ile ilgilidir. Özellikle çocuk hastalar için kullanılabilecek bu cihaz, havale riskini azaltmada ve erken müdahalede önemli rol oynayabilir.

Rektörlük, yayımladığı mesajla ortaya koymuş oldukları bilimsel buluş ve geliştirmiş oldukları yöntem dolayısıyla öğretim üyelerini tebrik ederek, öğretim üyelerine başarılar temennisinde bulundu.

 

recep-tayyip-erdogan-universitesinden-onemli-bir-bulus.jpg

 

YASEMİN ÖZÇELİKYASEMİN ÖZÇELİK

YASEMİN ÖZEÇLİK