RİZE HABER
Giriş Tarihi : 21-06-2022 10:15

CHP RİZE İL BAŞKANI SALTUK DENİZ ; ÇAYKUR’A SAHİP ÇIKIN

DENİZ; ÇAYKUR ÇALIŞANLARINA SESLENİYORUZ. ÇAYKUR’U YOK SAYAN AKP’NİN ÇAY KANUNUNA KARŞI ÇIKIN

CHP RİZE İL BAŞKANI SALTUK DENİZ ; ÇAYKUR’A SAHİP ÇIKIN

Çaykur ‘da çalışan memur, işçi , sözleşmeli işçi, eksper, kadrolu işçi ,mevsimlik işçi özetle çalışan herkese sesleniyoruz. AKP’nin Meclise sunduğu Çay Kanunu yasalaşırsa hepiniz işsiz kalacaksınız çünkü Çaykur olmayacak.
AKP’nin Çay Kanunu metninde Binlerce insanı çalıştıran ve  binlerce insanın emekli olmasını sağlamış toplumsal ve sosyal görevini yıllarca yerine getirmiş olan  Çaykur’la ilgili hiçbir açıklama yer almamaktadır. Çay tarımının hiçbir yerinde Çaykur yer almamaktadır. Hiçbir görev tanımlaması yapılmamıştır. Çaykur , yasayla A Lisanslı işletmeler sınıfına dahil edilmiş ve özel sektör firmaları ile aynı kategoriye indirilmiştir.
Çaykur bu yasayla yok sayılmıştır . Çaykur’a ihanet edilmiştir. Çay üreticisi bunu unutmayacaktır.
Bu nedenle Çaykur’da bugün aktif olarak çalışan ve Çaykur’dan emekli olarak onun ekmeğini yemeye devam eden binlerce insana sesleniyorum. AKP’nin yeni Çay Kanunu yasasına karşı çıkın ÇAYKUR’A SAHİP ÇIKIN.
Bu yasa Çay tarımını devletin sorumluluğundan çıkaracak, çay üreticisini sermaye şirketlerine mahkum edecek, Çaykur’u yok edecek ve uzun süreçte de Özel sektör fabrikalarının çoğunu tasfiye ederek Çay tarımını tekelleşmiş olan 3-5 büyük sermaye şirketine teslim edecek bir yasadır.
Bu yasayla özel sektör çay fabrikalarından büyük çoğunluğu da tasfiye olacaktır. Yasa metnini okuyanlar bunun ip uçlarını göreceklerdir.
Bu yasa sonunda Çaykur tasfiye edilmiş, Çay tarımını ele geçirmiş ve borsada işlem gören şirketlerin zaman içinde hisse satışları nedeniyle yabancı firmalar tarafından ele geçirilmiş olacak ve Türk Çay tarımı tamamen yabancıların eline geçmiş olacaktır.
Çay ithalatı tamamen yasaklanması gerekirken firmalara % 10 çay ithal etme serbestliği getirilmiştir. Süreç içinde bu oran zamanla artacaktır.
Bu yasa bölgenin geleceğini yok edecek bir yasadır. Bu nedenle bugünden başta Çaykur Çalışanları olarak herkese sesleniyoruz
Gün Çaya ve Çaykur’ a sahip çıkma günüdür. Çünkü Çay ve Çaykur herkesin geleceğidir. Bugünden bu yıkım yasasına karşı tepkilerimizi yükseltme günüdür.
Saltuk Deniz: Ama kimse merak etmesin eğer bu yasa meclisten sayısal üstünlükleriyle geçerse iktidara geldiğimizde ilk yapacağımız iş bu yasayı ortadan kaldırmak olacaktır. Buda bizim vaz geçilmez ve unutulmaz sözümüz olsun dedi..

mustafamustafa