RİZE HABER
Giriş Tarihi : 17-03-2023 22:46

Yapay Zeka MR teknolojisi Rize’de

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Merkezi’nde hizmet vermekte olan 3 Tesla MR cihazına yapay zeka tabanlı güncelleme yapıldı.

Yapay Zeka MR teknolojisi Rize’de

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfının destekleri sonucunda güncellemesi yapılarak Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Merkezi’nde hizmete sunulan 3 Tesla MR yapay zeka MR teknolojisi sayesinde artık çok yüksek kalitede, net ve kısa sürede MR görüntüleme yapılabileceği, 3 Tesla MR yapay zeka ile hem hastalara hem de hekimlere büyük kolaylık sağlanacağı bildirildi.

3 Tesla MR cihazına yapay zeka tabanlı güncellemesinin işleyişi ve kazanımları hakkında Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda hekimlere yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Rektör Prof. Dr. Yusuf Yılmaz’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda yetkililer, nöroloji, ortopedi, kardiyoloji alanlarında ve tüm vücudun görüntülenmesinde kullanılan 3 Tesla MR cihazına yapılan yapay zeka tabanlı güncelleme ile artık kısa sürede daha sağlıklı ve daha net görüntüler elde edilebileceğini, hastalar açısından da oldukça konforlu ve güvenilir bir cihaz olduğunu belirttiler. Ayrıca cihazın, insan anatomisinin görüntülemeye elverişli olmayan riskli bölgeleri için oldukça başarılı ve net görüntüler sunduğu hatırlatılarak güncelleme sayesinde araştırma amaçlı verilere de ulaşılabileceği vurgulandı.

Toplantı, katılımcıların yönelttiği soruların yanıtlanmasının ardından sona erdi.

Toplantıya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mete Avcı, Prof. Dr. Nebi Gümüş, Prof. Dr. Göktuğ Dalgıç, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Özcan Yavaşi ve Tıp Fakültesi öğretim üyeleri katıldı.

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak üniversite hastanesinde iyileştirmeler yapmaya devam ettiklerini belirterek, “Son olarak, Radyoloji Anabilim Dalı’nda hizmet veren MR cihazımızı güncelledik. Güncelleme ile Amerika’daki en iyi ve en son teknoloji olarak MR’da ne varsa üniversitemiz hastanesinde de bulunmaktadır.” dedi.

YASEMİN ÖZÇELİKYASEMİN ÖZÇELİK

YASEMİN ÖZEÇLİK