RİZE HABER
Giriş Tarihi : 18-01-2023 11:06   Güncelleme : 18-01-2023 11:12

TÜRKİYE DAĞCILIK FEDERASYONU TARAFINDAN YAPILACAK OLAN DAĞ KAYAĞI TÜRKİYE ŞAMPİYONASI, 20-22 OCAK TARİHLERİNDE RİZE'NİN İKİZDERE İLÇESİNDEKİ CİMİL KÖYÜNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

20-22 ocak 2023 de Türkiye Dağcılık federasyonun himayesi altında Rize/ İkizdere Cimil köyünde Türkiye Dağ kayağı şampiyonası yapılacaktır.

TÜRKİYE DAĞCILIK FEDERASYONU TARAFINDAN YAPILACAK OLAN DAĞ KAYAĞI TÜRKİYE ŞAMPİYONASI, 20-22 OCAK TARİHLERİNDE RİZE'NİN İKİZDERE İLÇESİNDEKİ CİMİL KÖYÜNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Türkiye Dağcılık Federasyonu yıllık faaliyet programında yer alan “Gençler-Büyükler Dağ Kayağı Türkiye Şampiyonası“ Türkiye Dağcılık Federasyonu ve İkizdere Belediyesi arasında imzalanan protokol kapsamında 20-22 Ocak 2023 tarihlerinde Rize/İkizdere Cimil Köyü’nde  yapılacaktır. 
İlki geçen sene yapılan Dağ Kayağı yarışmalarının düzenli olarak her sene CİMİL bölgesinde yapılmasının temel amacı ise TDF ve Rize İlimizdeki paydaşlarımızla işbirliğinin sürdürülebilirliğini sağlayarak bölgenin bu alanda bilinirliğinin temellerini atmaktır.
Bu yıl düzenlenecek yarışmanın diğer önemli bir hedefi ise; Uluslararası Dağ Kayağı Federasyonu (ISMF)’nin uluslararası yarışmaların düzenlenmesi için sunduğu kriterleri yerine getirilmesi için gereken becerilerin ve bilgi birikiminin sağlanmasıdır.  Bu sayede ISMF’ye gerekli başvurular 2023 yılı sonuna kadar yapılarak 2024 yılında ISMF yetkililerinin gözetimi ve denetimiyle yapılacak bir yarışmanın sonucunda CİMİL’in Dünya Kupasının yapılabileceği bir yarışma alanı olarak tescil edilmesidir. 
Türkiye Dağcılık Federasyonu bünyesinde bulunan dağ kayağı branşı 2026 yılında Milano Cortina’da yapılacak olan Kış Olimpiyat Oyunlarında resmi programına alınmıştır. Bu yıl Rize/İkizdere Cimil Köyünde 2.’si düzenlenecek olan Türkiye Şampiyonası’yla milli takım aday kadroları belirlenecek olup olimpiyat hazırlık süreci başlatılacaktır.  
Bu yılki yarışmaya Ankara, Antalya, Kayseri, Erzurum, Muş, Erzincan, İzmir ve İstanbul illerinden toplam 73 sporcu başvurmuş olup kız ve erkeklerde U16, U18, U20 ve U21+ kategorilerinde sporcular mücadele edecektir. 
Yarışma süreçlerinde desteklerini esirgemeyen Gençlik ve Spor Bakanlığımıza, Rize Valiliği’ne, Rize ve İkizdere Belediye Başkanlıklarına, Rize İl Özel İdaresi’ne, İkizdere Kaymakamlığı’na, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğü'ne,  Rize Ticaret Odası ve Borsası  ile Yerel Organizasyon Komitesi üyelerine teşekkürlerimizi sunarız.  
Olimpiyat yolu zorlu ama bir o kadar da gurur vericidir. Tüm sporcu, antrenör ve kulüplerimizin bu konuda destekleriyle başarıya ulaşacağımıza inancım tamdır. 
Bu vesile ile 22 Ocak 2023 Pazar günü gerçekleştirilecek olan Türkiye Şampiyonasına başta Rize halkımız olmak üzere tüm doğa severleri aramızda görmekten büyük mutluluk duyacağımızı iletmekten onur duyar, manevi desteğinizi beklediğimizi ifade etmek isterim.

Prof.Dr.Ersan Başar
Federasyon Başkanı

YASEMİN ÖZÇELİKYASEMİN ÖZÇELİK

YASEMİN ÖZEÇLİK