RİZE HABER
Giriş Tarihi : 26-07-2023 11:20

RTEÜ Öğretim Üyesi Yazıcı, Çay İçin Japonya’ya Teknik Ziyarette Bulundu

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Keziban Yazıcı, TÜBİTAK 1007 Projesi ve Çay Eğitim Projesi kapsamında iş birliğine yönelik çalışmalar yapmak üzere Japonya’da teknik incelemede bulundu

RTEÜ Öğretim Üyesi Yazıcı, Çay İçin Japonya’ya Teknik Ziyarette Bulundu

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Keziban Yazıcı’nın TÜBİTAK 1007 Projesi ve Çay Eğitim Projesi kapsamında iş birliğine yönelik çalışmalar yapmak üzere Japonya’nın en büyük çay üreten bölgesi olan Shizuoka eyaletinde teknik incelemelerde bulunduğu bildirildi.

 

RTEÜ’den ziyaretle ilgili yapılan açıklamada, ziyaret kapsamında davetli olarak gidilen Shizuoka Üniversitesinde Türk- Japon iş birliğine yönelik proje anlaşması yapıldığı kaydedilerek, “Program çerçevesinde, Japonya ‘Ulusal Çay Araştırma Enstitüsü’ ve ‘Çay Araştırma Merkezi’ ziyaret edilerek bu merkezlerde yapılan çalışmalar hakkında bilgi alındı.

Özellikle çay gen havuzları ile çay üretim ve işleme tekniklerine yönelik karşılıklı iş birliği çalışmaları yürütüldü.” İfadelerine yer verildi.

Açıklamada, RTEÜ’nün markası olan Akademi Çay’ın “Shizuoka Çay Müzesi”nde yer alması için yaptığı başvuru kabul edilen Doç. Dr. Yazıc’nın müzeyi ziyaret ederek daha önce ÇAYKUR’un da yer aldığı Türk Çay Kültürü Bölümü’nde RTEÜ’nün de yer almasını sağladığı belirtildi.

Japonya’nın modern çay bahçeleri ile çay fabrikalarının yanı sıra “Dünya Yeşil Çay Derneği”nin de ziyaret edilerek, derneğin faaliyetleri kapsamında yapılabilecek iş birliklerinin planlamasının yapıldığı kaydedilen açıklamada, Doç. Dr. Yazıcı’nın çay tarımında, işleme sanayinde ve analizlerinde kullanılan makinelerin üretimlerini yapan Kawasaki, Ochiai ve Takeda firmalarını ziyaret ederek, çay tarımında kullanılan makineler hakkında bilgi aldığı ve bu firmalardan Kavasaki firması ile iş birliği yapılarak, RTEÜ’de tanıtım etkinliğinin düzenlenmesinin kararlaştırıldığı kaydedildi.

YASEMİN ÖZÇELİKYASEMİN ÖZÇELİK

YASEMİN ÖZEÇLİK