RİZE HABER
Giriş Tarihi : 25-03-2024 22:11   Güncelleme : 25-03-2024 22:16

Rize'ye Modern Mezbaha Müjdesi!

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Salarha yolu üzerinde Temizlik İşleri Şantiyesinin yanında yapımına başlanan modern mezbahane tesisini inceledi.

Rize'ye Modern Mezbaha Müjdesi!

İncelemede Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin'e Rize Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Güven Aksoy, belediye meclis üyeleri ve ilgili esnaf odaları temsilcileri de eşlik etti.

Başkan Metin, Rize'deki kasaplardan yıllardır modern bir mezbaha talebi aldıklarını ve bu ihtiyacı karşılamak için çalışmalara başladıklarını söyledi. Tamamlandığında konforlu ve hijyenik şartlarda hizmet verecek olan mezbahanenin şehrin ihtiyacını karşılayacağını belirten Başkan Metin, Kurban Bayramlarında da önemli bir kolaylık sağlayacağını vurguladı.

Metin, “Yıllarca şehrimizde görev yapan kasap esnaflarımızdan ilimizde bir mezbaha yapılması konusunda sürekli bize talepleri oluyordu. Bu hizmetin bölgenin bir ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Burada 900 metre kare alan üzerinde inşaat alanı olacak. Tamamlandığında konforlu ve hijyenik şartlarda hizmet verecek olan mezbahada günlük 100 adet büyük baş, 100 adette küçük baş hayvan kesimi yapılabilecek ve şehrin ihtiyacına cevap verebilecek. Kurban Bayramı dönemlerinde günde 200-300 hayvanın kesilebileceği bir üniteye dönüştürülebilecek. Ayrıca tesiste biyolojik arıtma sistemi yer alacak ve akan kanın gerek depolanması gerekse çevreye her hangi bir zarar gelmemesi için çalışacak.” dedi.

Başkan Metin, tesiste yaklaşık 15 kişinin istihdam edileceğini ve mezbahanenin 2-3 ay içerisinde hizmete girmesinin planlandığını kaydederek hayırlı olsun temennisinde bulundu.

YASEMİN ÖZÇELİKYASEMİN ÖZÇELİK

YASEMİN ÖZEÇLİK