SAĞLIK
Giriş Tarihi : 21-03-2024 11:32

Rize'de Yaşlılar Haftası Kutlamaları Kapsamında Ziyaretler Gerçekleştirildi

Her yıl 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan "Ulusal Yaşlılar Haftası" veya "Yaşlılara Saygı Haftası" kapsamında Rize'de yaşayan yaşlılar ziyaret edildi.

Rize'de Yaşlılar Haftası Kutlamaları Kapsamında Ziyaretler Gerçekleştirildi

Yaşlılara sevgi ve saygıyı göstermek, yaşlı sağlığı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan "Ulusal Yaşlılar Haftası/ Yaşlılara Saygı Haftası" Rize'de de çeşitli etkinliklerle anıldı.

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de doğumda beklenen yaşam süresinin uzamasıyla yaşlı nüfusun toplumdaki oranı artıyor. Demografik değişimlerle birlikte yaşlanmaya bağlı zihinsel ve fiziksel kapasitede azalma, kronik hastalıklarda artış görülebiliyor. Bu durum, yaşlı sağlığını korumaya yönelik tedbirlerin önemini vurguluyor.

Rize'de de toplumdaki ileri yaş gruplarına yönelik Sağlıklı Yaş Alma Merkezleri (YAŞAM) faaliyet gösteriyor. Evde Sağlık Hizmetleri Ekipleri tarafından desteklenen YAŞAM birimleri, 80 yaş ve üstü bireylere ulaşarak sağlık hizmeti açısından değerlendirme yapıyor.

Ulusal Yaşlılık Haftası etkinlikleri kapsamında Evde Sağlık Hizmetleri ve YAŞAM ekipleri Rize'de yaşayan yaşlıları ziyaret etti, muayene ve tetkiklerini yaparak tedavilerini planladı.

Ziyaretlere Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe de katılarak vatandaşların evlerine misafir oldu. Büyüklerin hal ve hatırını soran Dr. Tepe, onların sağlıklı yaşamları için her zaman hizmetlerinde olduklarını ifade etti.

YASEMİN ÖZÇELİKYASEMİN ÖZÇELİK

YASEMİN ÖZEÇLİK