RİZE HABER
Giriş Tarihi : 21-09-2022 14:27

Rize'de Afad Koordinesi Sel-Taşkın , Orman Yangınları Risk Yönetimi Tatkitatı Düzenlendi

Avrupa Birliği'nin destekleriyle düzenlenen 'Sel-Taşkın Önlenmesi ve Orman Yangınları Risk Yönetimi Projesi' çerçevesinde yağmurun başkenti ve sellerin en çok yaşandığı kent olan Rize'de afet tatbikatı yapıldı.

Rize'de Afad Koordinesi Sel-Taşkın , Orman Yangınları Risk Yönetimi Tatkitatı Düzenlendi

Avrupa Birliği'nin desteği ile beraber Batı Balkanlar ve Türkiye'de ‘Sel-Taşkın Önlenmesi ve Orman Yangınları Risk Yönetimi’ projesi çerçevesinde AFAD koordinesinde tatbikat gerçekleştirildi. İtalya, Slovenya, İsveç, Çekya, Romanya, Batı Balkanlar ve Türkiye yer aldığı projede AFAD Başkanlığı’na; Orman Genel Müdürlüğü, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü (SYGM), Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, (DSI) ve Orman Genel Müdürlüğü eşlik etti. Rize İl AFAD Koordinasyon merkezinde gerçekleşen tatbikatta bütün kurumlar herhangi bir afet durumunda yapılacakları gerçeği aratmayacak şekilde uyguladı.

Tatbikatın Rize’de olmasının başlıca sebeplerinden birinin Rize’nin taşkın ve heyelan gerçeği ile sürekli yüz yüze olmasından kaynaklandığını ifade eden Rize AFAD Müdürü Mehmet Salih Avcı “İlimizin fazlaca yağış alması, heyelan ve taşkın olaylarının meydana gelmesi bu tatbikat için ilimizin seçilmesine neden olmuştur. İlimiz bu konuda tecrübeli. Tatbikattan ziyade biz gerçek olaylarla baş ediyoruz. Dolayısıyla bizim bu tecrübemizden hem AFAD Başkanlığı nasıl uygulamalar yaptığımızı yabancı misafirlerimize göstermek istediler. Bunun için de ilimiz seçildi” dedi.

 
YASEMİN ÖZÇELİKYASEMİN ÖZÇELİK

YASEMİN ÖZEÇLİK