SAĞLIK
Giriş Tarihi : 02-06-2024 22:55

Rize’de “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü ” Etkinlikleri

Toplumda sağlıklı yaşam bilincini geliştirmek, tütün kullanımı ve zararları konusunda farkındalık oluşturarak sigarayı bırakmaları yönünde teşvik etmek amacıyla ülkemizde ve Rize’de de 31 Mayıs Günü “Dünya Tütünsüz Günü” olarak amaca yönelik çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Rize’de “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü ” Etkinlikleri

İl Merkezimiz ile ilçelerimizde açılan stant çalışmalarında karbon monoksit cihazı ile ölçüm yapılarak, sigara kullanan ve yüksek risk altında bulunan vatandaşlar sigara bırakma polikliniklerine ve ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattına yönlendirildi. Ayrıca il genelinde yapılan eğitim, etkinlik, stant çalışması ve 4207 sayılı kanun kapsamında rutin gerçekleştirilen denetimlerde vatandaşlara broşür dağıtılarak bilinçlendirme faaliyetlerinde bulunuldu.
İlimizde hizmet veren tüm kurumlara Dumansız Hava Sahası ve Sigaranın Zararlarının anlatıldığı afişler dağıtılarak konunun önemine dikkat çekilmesi istenilmiştir. İl ve ilçe merkezlerimizde denetim ekiplerince kurumlarda kurum amirlerine; semt pazarlarında, kıraathanelerde, kahvehanelerde ve işletmelerde halkımıza konuyla alakalı bilgilendirmeler yapılmıştır.


Etkinlikler kapsamında Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe yaptığı açıklamalarda, sigaranın insan sağlığı üzerinde vermiş olduğu tahribatlara ve çevre kirliliğine vurgu yaparak sadece etkinlikler yapılmasının yeterli olmayacağını, beklenen etkinin yaratılabilmesi için ülke genelinin tüm kurum ve sivil toplum örgütlerinin işbirliği içinde hareket ederek topyekûn bir mücadele vererek bu illetten gençlerimizi ve vatandaşlarımızı koruyabileceğimizi dile getirdi.


Ayrıca Tepe, ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı ve ALO 184 Tütün İhbar Hattı hakkında vatandaşlarımızı daha çok bilgilendirmeye yönelik çalışmaların ön planda tutulması gerektiğini düşünülüyor.  Etkinlikler kapsamında açılan stantlarda sigaranın zararları, ilimizde faaliyet gösteren Sigara Bırakma Polikliniklerinin tanıtımı ile özellikle işletmelerin kapalı alanlarında tütün kullanımı durumunda vatandaşların ihbar hattını araması yâda mobil uygulama olan yeşil detektörün kullanımının yaygınlaşmasının önemine dikkat çekti.

 


 

YASEMİN ÖZÇELİKYASEMİN ÖZÇELİK

YASEMİN ÖZEÇLİK