RİZE HABER
Giriş Tarihi : 13-02-2024 09:00   Güncelleme : 13-02-2024 09:03

Rize Temel Sağlık Hizmetleri Eğitim Buluşmaları Gerçekleştirildi

Rize İl Sağlık Müdürlüğü birinci basamak hekimlerine yönelik “Temel Sağlık Hizmetleri Eğitim Buluşmaları” gerçekleştirdi

Rize Temel Sağlık Hizmetleri Eğitim Buluşmaları Gerçekleştirildi

​​​​​Rize İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığınca “Temel Sağlık Hizmetleri Eğitim Buluşmaları” başlıklı eğitim programı 10-11 Şubat 2024 tarihlerinde düzenlendi.

Rize Adalet Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen ve iki gün boyunca 14 oturumda gerçekleştirilen eğitim buluşmalarına ildeki aile hekimleri ile birinci basamak hizmet veren hekimlerinin yanı sıra Trabzon, Artvin ve Giresun illerinden de 95 katılımcı ile düzenlendi.

Birinci gününde yedi oturumdan oluşan programın açılışı Psikolog Beyza Turan Türkyılmaz’ın iletişim teknikleri konulu sunumuyla başladı. Uzm. Dr. Selin Işık’ın birinci basamakta sık görülen dermatolojik hastalıklar konulu eğitimiyle devam eden oturumlar sırasıyla, Prof. Dr. Aziz Gümüş tarafından Tüberküloz kontrol programı ve Türkiye’deki durumu, Prof. Dr Fatma Nur Baran Aksakal tarafından aşı kararsızlığına genel bir bakış ve yaklaşım, Uzm. Dr. Nalan Yakıcı tarafından besin alerjisi olan çocuklarda bağışıklama sunumlarıyla devam etti. Son olarak Doç. Dr. Tahsin Gökhan Telatar’ın bulaşıcı hastalık sürveyansı ve salgın yönetimi konulu eğitimiyle ilk günkü oturumlar tamamlandı.

Eğitim buluşmalarının ikinci gününde ilk oturumu için bağımlılıkla mücadelede toplum ruh sağlığı yaklaşımları konusuyla Dr.Öğr. Üyesi Meltem Puşuroğlu sunum gerçekleştirdi. Devamında ise oturumlar sırasıyla otizm spektrum bozukluğu ve farkındalık konulu eğitimiyle Dr. Öğr. Üyesi Merve Yazıcı, ulusal kanser tarama programları kapsamında serviks kanserine yaklaşım konulu eğitimiyle Prof. Dr. Bülent Yılmaz, meme kanseri ve kolorektal kanser tarama programları konulu eğitimiyle Uzm. Dr. Zehra Zeynep Keklikkıran, evlilik öncesi hemoglobinopati kontrol programı ile SMA taşıyıcı tarama programları konulu eğitimiyle Doç.Dr. Şenol Çitli ve kardiyovasküler hastalıklarda primer koruma konulu sunumuyla Doç.Dr. Cüneyt Ardıç sunumlarını gerçekleştirdiler. İkinci günün son oturumunda ise birinci basamak laboratuvar rehberi konulu sunumlarını yapan Uzm.Dr. Bahise Çağla Taşkın Dalgıç ve Uzm.Dr. Mehmet Çingirt ile birlikte eğitimler tamamlandı.
İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, kapanış programında yaptığı konuşmada, bu bir eğitim olmakla beraber hasret gidermek için de bizlere fırsat doğurduğunu belirterek, “İki gün boyunca alanında uzman ve ülkemizde de saygın hocalarımızın desteğiyle dolu dolu bir program gerçekleştirdiklerini ifade etti.
Tamamlanan eğitimlerin ardından kursiyerlere sertifikaları Rize Belediyesi Başkanı Rahmi Metin, Derepazarı Kaymakamı Samet Yükselecek, Hemşin Kaymakamı Furkan Dinçer, Rize Adalet Eğitim Merkezi Müdürü Necati Kurçenli, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ömer Şatıroğlu, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Özcan Yavaşi, Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Ayşe Avcı ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Mehmet Halit Baykal tarafından takdim edilmesiyle Rize Temel Sağlık Hizmetleri Eğitim Buluşmaları sona erdi

​​​​​

YASEMİN ÖZÇELİKYASEMİN ÖZÇELİK

YASEMİN ÖZEÇLİK