RİZE HABER
Giriş Tarihi : 10-01-2023 22:18

Rize Günleri Başkentte

Türkiye'nin ilk "Sıfır Karbon" İl Tanıtım Günü Düzenlenecek

Rize Günleri Başkentte

Rize Dernekleri Federasyonunca 2-5 Mart tarihlerinde Ankara Başkent Millet Bahçesi'nde yapılacak olan Rize Günleri için Rize Valisi Kemal Çeber başkanlığında planlama toplantısı yapıldı.

 

Toplantıda yapılan sunumda Ankara Rize günlerinin amacı, etkinliğin yapılacağı alan ve bu alandaki planlamalar anlatıldı. Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla yapılacak “Rize’nin 100’leri” etkinlikleri, coğrafi tescilli ürünlerin sunumu, sohbet programları ve sosyal sorumluluk projeleriyle ilgili bilgiler verildi.


“Size Bize Hepimize Rize” mottosuyla gerçekleştirilecek olan Ankara Rize günleri kapsamında yapılan etkinlik ve programlarla; Rize ilinin ve ilçelerinin bir fuar konsepti çerçevesinde tanıtımının yapılması, Türk Çay Sektörünün biraraya getirilmesi, Rize’de yetişen ve üretilen ürünlerin tanıtımı ve pazarlanması, Rize’nin eşsiz güzellikteki turizm markalarının tanıtımı, yeni turizm destinasyon alanlarının öne çıkarılması, el sanatları, folkloru, kültürü, tarihi, sanatsal öğeleri, gastronomik markalarının etkin olarak tanıtılması, Ankara’daki Rizeliler arasında dayanışmanın güçlendirilmesi, Büyükelçiler ve Yabancı Misyon Şefleri'nin katılımı ile uluslararası cazibenin artırılması, Rize ile ilgili yapılacak konferanslarla önemli konuların başkentten tartışılması Rize’ye ekonomik girdi sağlanması, Ankara’daki Rize menşeli firmalar arasında işbirliğinin sağlanması amaçlanmaktadır.

Toplantıya başkanlık eden Vali Çeber’in yanı sıra Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, Vali Yardımcısı Gülhani Ozan Sarı, Rize Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Genç, Çaykur Genel Müdür Yardımcısı Erdinç Hatinoğlu, Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanları ile Ankara Rize Dernekleri Federasyonu Başkanı Muammer Bostan, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, Ankara RİDEF Genel Başkan Yardımcıları; Abdurrahman Aksu, Osman Altun, Metin Gültan, Yılmaz Çelik, Selahaddin Bal, Yönetim Kurulu üyesi Ali Akgün katıldılar.

Toplantı; ilgili kurumlarca komisyonların oluşturularak yapılacak organizasyonların planlanması kararı ile son buldu. 

YASEMİN ÖZÇELİKYASEMİN ÖZÇELİK

YASEMİN ÖZEÇLİK