KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 22-05-2023 12:01   Güncelleme : 22-05-2023 20:55

Rize de Diyar Diyar Gezdiren Türkülerin Söylendiği Konser Gerçekleşti

Rize Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Türk Halk Müziği Korosu gerçekleştirdiği muhteşem bir konser ile vatandaşlara müzik ziyafeti sundu.

Rize de Diyar Diyar Gezdiren Türkülerin Söylendiği Konser Gerçekleşti

Türkülerin olmadığı yerde çiçekler açmaz,

Kuşlar cıvıldamaz,

Akmaz derin dingin ırmaklar hasrete;

Bahçeye dikilen fidanlar yeşermez türküler olmadıkça...

Çiçekler kokmaz türkülerin geçmediği yollarda...

 

Rize’de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Türk Halk Müziği konseri düzenlendi. Rize Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Türk Halk Müziği Korosunun Şef Mehmet Varlı yönetimindeki konseri dinleyicilerden tam not aldı.

İsmail Kahraman Kültür Merkezinde düzenlenen konserde Anadolu'nun diyar diyar gezildiği  Türkü gecesi Rize yöresi ve ülkemizin değişik yörelerine ait birbirinden güzel 19 eser solo ve koro olarak seslendirildi

 

Programa, Rize Valisi Kemal Çeber ve eşi Neslihan Ayan Çeber ile Rize Belediye Başkanının Eşi Fatma Metin, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Güngör, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mete Avcı, Rize Valiliği Kaymakam Adayı İrem Ayşegül Çetin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Esra Alemdaroğlu, Gençlik Spor İl Müdürü Gürhan Yıldız, Gençlik Merkezi Müdürü Yasin Çakmakçı, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yavuz Yıldırımkaya  kurum amirleri ve çok sayıda sanatsever  katıldı.

Dinleyicilere müzik ziyafeti yaşatılan konser sonunda koro ekibi dakikalarca ayakta alkışlandı.

Program sonunda Vali Çeber, koro ekibini tebrik ederek, Şef Mehmet Varlı’ya ve koronun en küçük koristi 7 yaşındaki Nursel Nehir Emniyet'e çiçek verdi.

Babaannesi ile beraber bütün çalışmalara katılıp tüm türküleri ezberleyen küçük korist yetişkinler ile sahne alıp büyük iş başardı.

Vali Çeper ; küçük koristi tebrik ederek kültür müdürlüğünün bir de çocuk korosu hazırlayabileceği müjdesini verdi.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamındaki Türk Halk Müziği konseri muhteşem bir konser ile vatandaşlara müzik ziyafeti sundu.

Gönüllere nakşolmuş ezgilere ses olup yorum katılan  Türkü gecesi hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu 

 

 

Nerede bir türkü söyleyen görürsen..

Korkma yanına otur.

Çünkü kötü insanların “Türküleri yoktur...”

 

Haber : Yasemin ÖZÇELİK

 

YASEMİN ÖZÇELİKYASEMİN ÖZÇELİK

YASEMİN ÖZEÇLİK