EĞİTİM
Giriş Tarihi : 08-05-2023 20:00   Güncelleme : 08-05-2023 21:59

Rize Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde (RADYE) Projesi İle Yaralar Sarılmaya Devam Ediyor

Rize Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde ki kurulan atölyede(RADYE) , deprem bölgesindeki okullara gönderilmek üzere zeka oyunları üretiliyor.

Rize Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde (RADYE) Projesi İle Yaralar Sarılmaya Devam Ediyor

YAŞAMA DAİR; Haber : Yasemin ÖZÇELİK

Meslek liseleri üretmeye, ürettikleri ile yaraları sarmaya devam ediyor.

Rize Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde başlatılan, "Algoritmik Düşünme ve Yazılım Eğitimi (RADYE)" projesi kapsamında kurulan atölyede, deprem bölgesindeki okullara gönderilmek üzere zeka oyunları üretiliyor.

Bilgisayar oyunlarına ilgi duyan gençlere fırsat sunmak amacıyla hayata geçirilen RADYE ile öğrencilere "Algoritma ve Yazılım" temel eğitimi verilen Rize Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenciler hem oyun programı yazıyor hem üretiyor, hem ürettikleri ile yaraları sarmanın mutluluğunu yaşıyor hemde eğitimin ardından da online sınava katılan öğrenciler, başarılı olmaları halinde sertifika almaya hak kazanıyor.

Proje kapsamında, Bilişim Teknolojileri Bölümü öğretmen ve öğrencileri, okuldaki 2 atölyede 3D yazıcı ile ahşap ve plastik zeka oyunları üretiyor.

Kahramanmaraş merkezli deprem sonrasında tüm Türkiye tek yürek olmuşken dört bir yandan yaraları sarmak için gönüller eller yürekler birleşmişti. zaman geçtikce hayatın normale dönmesi açısından yaralarımızı birlikte sararken okullar bu yönde desteklerini hiç bırakmadı.

Rize'de de Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Atölyelerde, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ildeki depremzede öğrenciler için de üretim gerçekleştiriliyor. Burada üretilen zeka oyunları, Rize Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü imkanları ile deprem bölgesindeki okullara sevk ediliyor.

Okul Müdürü Belkıs Delihasan; Zeka Oyunları Kulübünce başlatılan yazılım çalışmasının ilgi gördüğünü ve önemli bir projeye dönüştüğünü söyledi.

Öğretmenler tarafından zeka oyunlarının çeşitlendirildiğini anlatan Delihasan, "Okul öncesi, ilkokul, lise öğrencilerinin hatta her kesimin kullanabileceği zeka oyunları üretmek için çalışma yaptık, gruplarımızı oluşturduk. Öğrenci ve öğretmen gruplarımız üretmeye başladı. Çok fazla talep görünce de yaygınlaştırdık. Proje başladığı günden bu yana 20 şehre, 10 binden fazla zeka oyunu ulaştırdık ve okullarda kullanılmaya başlandı." dedi.

Delihasan, depremin ardından destek çalışmalarına katıldıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"İlimizdeki yardım deposunun okulumuzda olmasından dolayı, öğrencilerimizle aktif şekilde çalıştık. Zeka oyunlarını da deprem bölgesindeki okullara, kardeş okulumuz da olan Adıyaman Kahta'daki Elbeyi İlkokulu başta olmak üzere birden fazla okula göndermeye başladık. Hem oradaki çocuklarımızın yaralarını sarma hem de ihtiyaçlarının değişmesi adına onlara destek olmak istedik. Çok verimli bir şekilde üretimlere devam ediyoruz. Amacımız, projemizi Türkiye'deki tüm okullara yaygınlaştırmak. Tüm öğrencilere ulaşmayı hedefliyoruz. Hem yazılımı hem algoritmayı da tüm Türkiye'ye tanıtmaya çalışıyoruz."

Tasarım ve üretimin öğrenciler tarafından yapılmasının projeyi öne çıkarttığını dile getiren Delihasan, "Öğretmenlerimiz rehber ama tasarım ve üretim konusunda öğrencilerimiz çok aktif. Geri dönüşler olumlu, üretilen zeka oyunlarının her seviyeye hitap ediyor oluşu önemli. Gönderilen her yerde faydalı oluşu da bizleri mutlu ediyor, onurlandırıyor." diye konuştu.

"Yardım edebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz"

Projede yer alan Bilişim Bölümü 11'inci sınıf öğrencisi Arda Yağız Yıldız, ortaya koydukları faydalı çalışmanın kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Yıldız, ürettikleri oyunların deprem bölgesindeki okullara gönderilmesine sevindiklerini belirterek, "Hepimiz o bölgedeki insanlar için bir şey yapmak istiyorduk. Ürettiğimiz zeka oyunları ile destek sağladık. Yardım edebildiğimiz, bir nebze de olsa onlara dokunabildiğimiz için mutluyuz." diye konuştu.

Furkan Kayış ise ürettikleri zeka oyunlarının depremlerin ardından bölgeye gönderilmesinin, çalışma azimlerini artırdığını kaydetti.

YASEMİN ÖZÇELİKYASEMİN ÖZÇELİK

YASEMİN ÖZEÇLİK