RİZE HABER
Giriş Tarihi : 12-01-2023 17:44

"Muhtarlık devlet ve millet arasında köprü vazifesi gören bir kurumdur"

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü için gazetecilerle bir araya gelen Rize Muhtarlar Federasyonu Başkanı Remzi Güzel, "Muhtarlık devlet ve millet arasında köprü vazifesi gören bir kurumdur" dedi.

Rize Muhtarlar Federasyonu Başkanı Remzi Güzel, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü için kentte bulunan gazeteciler ile Federasyon binasında kahvaltı programı düzenledi. Burada gazeteciler ile birlikte yemek yiyen Başkan Güzel daha sonrasında bir basın açıklamada bulundu.

2023 yılının Türkiye’mize ve Aziz Milletimize huzur, refah ve mutluluk getirmesi temennisiyle hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.  Ağzımızın tadı bozulmadan geçireceğimiz başarı dolu bir yıl, siz basın camiamızın ve bizlerin olsun. Mutlu yıllar.
Federasyonumuz;  Mahalli idareleri, özellikle köy ve mahallelerin idaresini sağlam  bir  yapıya, ekonomik ve sosyal fonksiyonlara sahip kılarak kamu düzeni içinde etkili ve  demokratik yönetim sisteminin gerçek teminatı olan güçlü kuruluşlar haline getirilmesine yardımcı olmak amacı ile kurulmuştur. 
Türkiye genelinde ilklerden olan Federasyonumuz Türkiye’de kurulan 3. Muhtarlar federasyonudur. 
Birlikten kuvvet doğar ilkesinden hareketle kurulan Federasyonumuz,  Rize genelinde bulunan köy ve mahallelerimizin muhtarlarıyla iletişim halinde olarak halkımızın iyilik ve refahı için yapılacak olan her türlü sosyal, ekonomik, kültürel yatırıma ve hizmete destek olup katkı sağlayacaktır. 
Bu amaçla belirli dönemlerde toplantılar düzenleyerek birlik ve beraberlik içerisinde bütün muhtarlarımızın aktif olarak görev yapmasını sağlayacağız. 
Muhtarlığı belirli kalıplardan çıkarıp Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 28 Ekim 2022 tarihinde açıklanan “Türkiye Yüzyılı” beyanında belirtilen devlet ve toplum hayatımıza yeni bir hedef, yeni bir nefes vizyonuna uygun hale getirmeye çalışacağız. 
Muhtarlığı sadece beton döken, duvar yaptıran kurum olmaktan çıkarıp, sosyal ve kültürel projeler üreten kurum haline getirmek birinci önceliğimiz. 
Rize’mizin gelişmesi ve ilerlemesi için bizler kurumlarımızla, sivil toplum örgütlerimizle  sürekli ve etkili iletişim halinde olup, sürece var gücümüzle destek vereceğiz. 
Rize genelinde  Ovit Dağı Tüneli, Rize-Artvin Hava limanı ve yapılmakta olan Rize Şehir Hastanesi, Lojistik Limanı, Kamuoyunun istediği, bizimde çok istediğimiz  Samsun - Sarp Demiryolu gibi Rize’mizi ilgilendiren  tüm projelerin takibini  halkımızın talep ve beklentileri doğrultusunda gerçekleştireceğiz. 
Halkımızın tek geçim kaynağı olan çay tarımı ile ilgili olarak da Çaykur ile işbirliği halinde yapılacak olan bütün çalışmalara olumlu yönde destek vereceğiz. 
Rize’nin kalkınıp gelişmesi için doğal güzelliklerimizi yok etmeden doğa ve dağ turizminin yaygınlaşıp bölge halkına ek gelir imkânı için elimizden gelen desteği sağlayacağız. 
Göreve geldiğim ilk günden itibaren federasyonumuza hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Siyasi temsilcilerimize, bürokratlarımıza bizleri  yalnız bırakmayan tüm dostlarıma ayrı ayrı teşekkür ederim. Kendilerine en kısa zamanda iade-i ziyarette bulunacağımı burada sizlerin huzurunda belirtmek isterim. 
Muhtarlık devlet ve millet arasında köprü vazifesi gören bir kurumdur. Göreve gelirken de vermiş olduğum söz doğrultusunda her zaman ‘ben’ değil ‘biz’ diyerek tüm muhtar camiamızla birlikte hareket ederek Rize’mize en güzel hizmeti yapmak temel hedeflerimiz arasında olacaktır.
Bu vesileyle bugüne kadar görev yapmış bütün muhtar arkadaşlarıma teşekkür ederim. Hayatını kaybeden muhtarlarımıza da Allah’tan rahmet diliyorum. 
Buraya kadar gelerek bize destek olan, Kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi doğrultusunda, her şartta görevleri peşinde koşan, gazetecilik mesleğinin zor şartlarına rağmen mesai kavramı gözetmeksizin hizmet eden tüm gazetecilerin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü de kutluyorum.
 

YASEMİN ÖZÇELİKYASEMİN ÖZÇELİK

YASEMİN ÖZEÇLİK