RİZE HABER
Giriş Tarihi : 24-09-2022 13:56   Güncelleme : 24-09-2022 14:01

Milletvekili Muhammet Avcı: “Doğa turizminin başkenti biziz, bu iddiaadayız

Rize Milletvekili Muhammet Avcı manşet53.com’a yaptığı özel açıklamalarda , Rize İçin önemli konulara değindi.

Milletvekili Muhammet Avcı: “Doğa turizminin başkenti biziz,  bu iddiaadayız

Avcı; Öncelikli olarak son dönemlerde yaptığımız,  Rize'ye kazandırdığımız ciddi yatırımlar var tabii. İktidarımızın ilk yıllarından itibaren ciddi yatırımlar yaptık Rize'ye ama son yıllarda da  başka bir ivme kazandı. Bu bizim açımızdan  son derece önemli.
Türkiye'de 100 - 150 tane mega proje konuşuluyor. Bizim iktidarımız döneminde bunların  4 - 5 tanesini biz Rize'de yapmayı başardık. Bu da bizim için son derece büyük bir başarı.
Bunlardan bir tanesi havalimanımız , lojistik merkezimiz, işte şehir hastanemiz, Ovit tünelimiz gibi dev yatırımlar var bunların içersinde.


Bir iki başlıkta değerlendirecek olursak meseleyi, Rize'nin  üç tane temel konusu var. Esasında bunlardan bir tanesi tarım, özellikle tarım, özellikle çay ile ilgili faaliyetlerimiz.
İkincisi Rize'nin bir ticaret merkezi olmasını, bir ticari transfer merkezi olmasını özellikle arzu ediyoruz. Bunun için de lojistik merkez gibi Türkiye'nin en stratejik yatırımlarından bir tanesini İyidere'de yapmaya başladık. İhalesini gerçekleştirdik .
Avcı: İnşallah 2024 yılının ortalarında da oradaki çalışma bitmiş olacak ve Rize devasa bir lojistik limana sahip olacak. Yıllık 12 milyon tonluk kapasitesiye sahip bir limana kavuşacağız. Bunu yanlız bırakmıyoruz, hava yolu ile besliyoruz, aynı zamanda kara yolu ağını çok güçlü bir şekilde kurduk. İyidere'den İspir'e Ovit Tüneli vesilesi ile oradan Erzurum'a oradan da Mardin'e, Ortadoğu'ya kadar uzanan bir transit ticaret yolu inşa ediyoruz. Bu bizim için şu açıdan önemli: İyidere'ye gelecek olan ürünlerin Ortadoğu'ya kadar transferi Ordadoğu'daki ürünlerin İyidere'ye transferi ve ordan deniz yolu ile başka yerlere nakledilmesi gibi çok tarihi stratejik bir planlama bu. Bunu başarırsak Rize Allah'ın izni ile maddi manevi çok şey kazanacak.
Burada bizim en çok arzu ettiğimiz konu gençlerin istihdamına yönelik alanların geliştirilmesi, lojistik merkez kendi bünyesinde elbette ki belli bir çalışan ihtiba edecek ama bize kazandırdıkları ile beraber belki 8 - 10 bin kişiye istihdam kapısı olabilecek devasa bir yatırımdan bahsediyoruz Rize'de. Onun için bu bizim açımızdan son derece önemli.


İkinci konumuz Turizm. Turizm bu şehrin geleceği ,belki tarımdan da çaydan da çok daha önemli bir gelecek bizim için. Özellikle havalimanımız bu konuda bölgeye önemli bir ivme kazandıracak ki bu sene zaten biz bunu gördük. Havalimanının bölgeye kazandırdığı değeri, kıymeti biz bu seneden itibaren görmeye başladık ki havalimanı daha çok yeni bir hava limanı. 4 - 5 aylık bir hava limanının bölgeye etkisini yavaş yavaş görmeye başladık.
Önümüzdeki yıllarda bunu çok daha fazla göreceğiz. Devlet olarak, kamu olarak bizim yapmamız gereken bu turizm alanlarının, alt yapı alanlarının düzenlenmesi ve yatırımcıya cazip hale gerirebilecek alanlar bırakmak. Biz bunun için Ayder'de bir kentsel dönüşümde başladık.  Tam kentsel dönüşümde dememek lazım, Ayder'i asli hüvviyetine döndürmeye çalışıyoruz. Oradaki bizim yayla evlerimiz mantığında evlere dönmek istiyoruz.  Şimdi çok yakında inşallah orada yıkımlara başlayacağız. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için önce yapıları yapmaya başladık, o yapılara transfer edeceğimiz vatandaşlar ile şu anda anlaşmalar yapılıyor. Transfer gerçekleştikten hemen sonra da eski yapıları yıkmaya başlayacağız ve orada restoranların olduğu bölgeler var, şimdi onlar ile TOKİ arasında anlaşmalar devam ediyor.  Çevre Şehircilik Bakanlığı arasında anlaşmalar devam ediyor. Onların da inşallah en kısa zamanda yıkımına başlayacağız, yani yapı stoğunu bir taraftan azaltmaya çalışıyoruz, doğayı ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Bir taraftan da oraya gelecek turistin daha elit belki daha fazla bölgeye kazanç getirebilecek kişilerden oluşmasını da arzu ediyoruz. Bunun için oradaki doğanın orijinal hali ile kalması lazım. Bizim en kıymetli hazinemiz bizim doğamız, yani Rize İkizdere'ye gittiğinizde bu doğal güzellik var. Handüzü'ne, Güneysu'ya gittiğinizde bu doğal güzelliği görüyorsunuz. Çayeli'ne Marbudam'a gidiyorsunuz, bu doğal güzelliği görüyorsunuz. Zil Kale tarafında aynısı var; Fındıklı'da,Ardeşen'de var. Keza Rize bir cennet, bu cenneti  yaptığımız sadece alt yapı yatırımları ile beraber desteklemeye çalışıyoruz, beslemeye çalışıyoruz. Göreceksiniz önümüzdeki yıllar Türkiye turizminin en önemli noktalarından biri Rize olacak. Buna yürekten inanıyorum çünkü doğa turizmi deyince biz başkentiz.
Doğa turizminin başkenti biziz,  bu iddiaadayız zaten, inşallah önümüzdeki yıllarda bunun farkını hep beraber göreceğiz .
Çay konusunda çok detaya girmek istemiyorum, zaten 3 başlık söyledim. Çok detayına girmek istemiyorum ama onunla ilgili çok ciddi planlamalarımız var. İnşallah Rize'de çayın önünü açabilmek için de ciddi bir çalışma yürütüyoruz. Bir taraftan önümüzdeki günlerde hemşehrilerimiz ile paylaşırız.
Diğer taraftan en önemli konularımızdan  bir tanesi de bizim kentsel dönüşüm çalışmalarımız, yani Rize'de, Rize merkezde yaptığımız bu çalışma esasında diğer bütün ilçelere örnek teşkil etti. Rize'de yapılması en zor iş de budur. Bir sürü iş yapabilirsiniz Rize'de ama bu kadar çok kişinin hissedar olduğu bir alanda ticari kapasitenin çok güçlü olduğu, yoğun olduğu bir alanda bu operasyona girişmek kolay değildir. Allah'a hamd olsun alnımızın akı ile bu işten çıktık. Çok yakın bir zamanda da orası faaliyete geçecek. Sahilde 600 dönüm üzerinde bir millet bahçesi inşa ediyoruz. Çok kişi farkında değil bunun şu anda, yapıldığında inşallah çok daha net şekilde fark edilecek. Dolgu çalışmalarımız devam ediyor orada,
Avcı: kısacası sadece hastane  yatırımları, ulaştırma yatırımları,  işte ticari yatırımlar, turizm yatırımları değil; bir taraftan da kentte yaşayan insanların sosyal konforunu arttırabilecek, sosyolojik olarak belki ili değiştirebilecek, ilin çehresini değiştirebilecek yatırımlar yapıyoruz. Bunu bütün ilçelerde de yapmaya devam edeceğiz. Sadece merkezde bırakmayacağız bunu,  yani çalışmalarımız var belli ilçelerde. İnşallah gelecek 5-6 yıl içerisinde Rize'nin bambaşka bir kimliğe büründüğünü hep beraber göreceğiz, bunun işaretlerini çok net görüyoruz dedi .


HABER: YESEMİN ÖZÇELİK

AdminAdmin