RİZE HABER
Giriş Tarihi : 16-05-2024 11:38   Güncelleme : 16-05-2024 14:13

Mayıs Karı Anzer Balına Katkı Sağladı

Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Muzaffer Deniz “Bu karın üretimde etki yapacağını düşünmüyoruz. Bunun faydası olacağını düşünüyoruz” dedi.

Mayıs Karı Anzer Balına Katkı Sağladı

Haber: Yasemin Özçelik 
Rize’nin İkizdere İlçesi’ne bağlı Anzer Yaylası’na 2 gün önce yağan kar yaylanın dünyaca ünlü balı olan Anzer Balı’nı akıllara getirdi. 

Şifa olarak bilinen ve satışı noktasında hastalara öncelik tanınan balın kardan etkilenip etkilenmeyeceği merak konusuna Anzer Ballıköy Tarımsal kalkınma kooperatifi Başkanı Muzaffer Deniz açıklık getirdi 

Muzaffer Deniz yaptığı açıklamada; Mayıs ayında Anzer’e yağan karın İmapartorların balı olarak bilinen Anzer Balı’na zararı olmayacağını, hatta toprağın ıslanması nedeniyle çiçeklerin daha fazla açmasını beklediklerini dile getirdi. Sezonun Anzerli arıcılar için verimli geçeceğini düşündüklerinin altını çizen Deniz “2 gün önce Rize’nin yüksek kesimli yaylalarına ve bunlardan bir tanesi olan Anzer Yaylası’na kar yağdı. Sezon itibariyle yağan bu karın Anzer balı üretimine etkisi olacağını düşünmüyoruz. Zaten çiçekler daha açmamış. Ot ve çimenlerin büyümeleri daha yeni başladı. Bu karın üretimde etki yapacağını düşünmüyoruz. Bunun faydası olacağını düşünüyoruz. Toprağın tekrar ıslanması çiçeklerin daha fazla açmasına sebep olacağının kanaatindeyiz. Mayıs sonu itibariyle arıcılarımız kovanlarını taşıyacaklar. Yeni sezonun bal hasat dönemi Ağustos ayının 15 ile 20’si olması nedeniyle bu zaman zarfında değişken olacaktır. Şuan da sezon itibariyle gözlemlediğimiz yeni sezonun verimli geçeceği yönündedir. Anzer Yaylası’nda bırakın Mayıs ayını Haziran ayında da kar yağdığı durumlar olabilmektedir. 
Çiçekler zaten daha açmamış. Bu yağan karın Anzer Balı rekoltesine zararı olacağını düşünmüyoruz” şeklinde konuştu.

 

YASEMİN ÖZÇELİKYASEMİN ÖZÇELİK

YASEMİN ÖZEÇLİK