RİZE HABER
Giriş Tarihi : 23-09-2022 21:48

'İyilik Trenleri' Pakistan Yolunda

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından koordine edilen ve Rize dahil 30 ilden 22 STK'nın katkılarıyla hazırlanan sekizinci ve dokuzuncu "İyilik Trenleri" Ankara'dan Pakistan'a tarihi trenle gönderilecek.

'İyilik Trenleri' Pakistan Yolunda

AFAD Başkanlığı koordinesinde bölgeye 50 bin adet çadır, 500 bin gıda ve temizlik malzemelerinden oluşan yardımlar gönderilecektir. Yardımların bölgeye gönderilmesi amacıyla Ulaştırma Bakanlığı iş birliği ile İyilik Treni Seferileri, Milli Savunma Bakanlığı iş birliği ile Hava Köprüsü oluşturuldu.
Gıda ve temizlik malzmelerinden oluşan 500 bin kolinin 250 bin'i, 81 İl Valiliği ve Belediyeler tarafından kalan kısmı ise Sivil Toplum Kuruluşlarının katkıylarıyla hazırlanacaktır.
İnsani yardım malzemelerinin İyilik Trenleri ile bölgeye ulaştırılması için AFAD Başkanlığı koordinesinde belirlenen 4 bölgeye (Ankara, Kocaeli, Mersin, Van) Valiliklerimiz, Belediye ve STK’larımızca yardım kolileri sevk edilmeye başlandı.

Bu kapsamda AFAD koordinasyonunda 30 ilden 22 STK'nın katılımıyla hazırlanan Pakistan'ın 8. ve 9. "İyilik Trenleri" bugün saat 10:00'da tarihi Ankara tren istasyonundan yola koyuldu. Gıda ve hijyen ürünleri, toplam 1040 ton ağırlığında 57 bin 266 paket halinde trenlerle taşınacak.

Ankara hareketli trenler için yardım hazırlayan valilik, kaymakamlık ve belediyelerden oluşan iller arasında, Rize'nin yanı sıra Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Konya, Muğla, Denizli, Aydın, Uşak, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa yer alıyor.

Trenler, toplam 47 vagonla Pakistan'da sel felaketinden etkilenenlerin insani ihtiyaçlarını giderecek. 997.2 ton ağırlığında 50 bin 126 gıda paketi, 42,7 ton ağırlığında 7 bin 140 hijyen paketi, 203,8 ton un ve 10 ton makarna vagonlarla bölgeye ulaştırılacak. İyilik Trenlerinin hareket bölgelerine göre, yardımların hazırlanmasında valiler, kaymakamlar, belediyeler ve sivil toplum kuruluşları yoğun bir şekilde görev alıyor.

 

 

YASEMİN ÖZÇELİKYASEMİN ÖZÇELİK

YASEMİN ÖZEÇLİK