RİZE HABER
Giriş Tarihi : 18-02-2023 00:04

İyi Parti Rize İl Başkanı Av. Kürşat Hacısüleymanoğlu; Ülkemizin Geleceği Öncelemeli, Üniversitelerimiz Açık Kalmalıdı

İyi Parti Rize İl Başkanı Av. Kürşat Hacısüleymanoğlu; Hükümet tarafından uygulanan Afetlerde ilk vazgeçilecek Eğitimdir refleksinin yanlışlığı adeta gençlerimizin geleceğini hedef almaktadır. Bu zor zamanlarda dahi gençlerimizin, ülkemizin geleceği öncelemeli, üniversiteler açık kalmalıdır. Barınma ihtiyacı için diğer devlet olanakları kullanılmalıdır” dedi.

İyi Parti Rize İl Başkanı Av. Kürşat Hacısüleymanoğlu; Ülkemizin Geleceği Öncelemeli, Üniversitelerimiz Açık Kalmalıdı

İyi Parti Rize İl Başkanı Av. Kürşat Hacısüleymanoğlu açıklamasında, “Ülkemizde meydana gelen depremin yol açtığı çok sayıda can kaybı ve büyük yıkımlar nedeniyle derin üzüntü içindeyiz. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Allah hiçbir coğrafyada inşallah böyle acıları tekrardan yaşatmasın. Depremden zarar gören vatandaşlarımız için ülkemizde oluşan destek ve dayanışma hareketinin bir parçası olmaya her bir vatandaşımızın yaşantısı normale dönene kadar devam edeceğiz. 
KYK Yurtları yerine sosyal tesisler, oteller, tatil köyleri, askeri tesisler kullanılmalıdır.
Bu amaçla KYK Yurtlarının depremde zarar gören vatandaşlarımızın barınma ihtiyacı amacıyla değerlendirilmesi kararı elbette mümkündür ancak bu kararın bir refleks olarak değil de getireceği zararlar dikkatle öngörülerek, bir ailenin barınması için dizayn edilmemiş KYK yurtları yerine barınma sorununun çözümü için daha uygun olan açık yada kapalı devlet sosyal tesisleri, oteller, tatil köyleri, askeri tesisler, sendikalara ait misafirhanelerin tahsis edilmesi öncelikli olarak tercih edilmeli, ya da kendi imkanları ile başka şehirlere yerleşmek isteyen depremzedelere taşınma ve kira yardımı yapılarak özellikle çocukların aile ortamını yeniden hissedebilecekleri ve normal yaşantıya hızla dönebilecekleri uygun daire yada konutlara yerleşmeleri sağlanabilir. Nitekim son dönemlerde özellikle desteklenen ve büyüyen inşaat sektörünün oluşturduğu bir sonuç olarak bu ihtiyacın büyük bir kısmını karşılayacak sayıda boş konutun ülkemizde varlığı bilinmektedir” dedi. 
Gençlerimizin geleceği öncelemeli, üniversitelerimiz açık kalmalıdır.
İyi Parti Rize İl Başkanı Av. Kürşat Hacısüleymanoğlu, “Hükümet tarafından uygulanan Afetlerde ilk vazgeçilecek eğitimdir refleksinin yanlışlığı adeta gençlerimizin geleceğini hedef almaktadır. Bu zor zamanlarda dahi gençlerimizin, ülkemizin geleceği öncellenmeli, üniversiteler açık kalmalıdır. Barınma ihtiyacı için diğer devlet olanakları kullanılmalıdır. Daha önce 2019-2020 eğitim yılının bahar döneminde ve 2020-2021 eğitim öğretim yılının tamamında pandemi nedeniyle uygulanan eğitim kurumlarının kapalı tutulmasının yol açtığı öğrenme kayıpları, sosyal ve duygusal uyum sorunları bugün tüm eğitim paydaşları tarafından kabul gören bir tespittir. Bu yıl üniversiteden mezun olacak öğrencilerin yalnızca 1,5 yıl eğitim görmeleri aslında bir kuşağı kaybetmek anlamına gelmektedir ve bu durumun mezun olacak öğrencilerin niteliği açısından yakın gelecekte ülkemiz için başka sorunları da beraberinde getireceği açıktır. Ayrıca uzaktan eğitimde karşılaşılan, Öğrencilerin bir kısmının gerekli olanaklara sahip olmaması, iletişim yöntemlerindeki değişikliklerin olumsuz etkileri, öğrenme ortamlarında önemli görülen yüz yüze etkileşimin eksikliği, öğrenme güçlüklerinin anında giderilememesi, laboratuvar, atölye gibi uygulama ağırlıklı konuların işlenmesindeki sınırlılıklar ve öğrenci sayısındaki fazlalık nedeni ile iletişimdeki zorluklar uzaktan eğitimin niteliğini olumsuz etkilemektedir. Dolayısıyla denenmiş sorunlu bir uygulamayı tek çözüm değil iken uygulamak önceki olumsuz sonuçlarda eklendiğinde daha büyük bir eğitim kaybı oluşturacaktır” dedi. 
Üniversiteler sosyalleşme, rehabilitasyon ve dışa açılma ihtiyaçlarının giderildiği yerdir. 
İyi Parti Rize İl Başkanı Av. Kürşat Hacısüleymanoğlu, “Ayrıca üniversiteleri yalnızca eğitim görülen yerler olarak görmek de yanlıştır, aynı zamanda sosyalleşme, dışa açılma ve rehabilitasyon ihtiyaçların da giderildiği yerlerdir. Üniversitede okuyan öğrencilerimizin önemli bir kısmının depremden etkilenen illerden geldiği de düşünüldüğünde, bu öğrenciler için en iyisi, üniversitelerine gelmeleri, üniversite camiası içinde, eğitime ve yaşama katılarak hızlıca normale dönmeleridir. Hasar gören üniversitelerde ise eğitime geç başlanabilir ve hızlı bir planlama ile isteyen öğrenciler komşu illerde ya da dengi okul ve bölümlerde misafir edilerek akademik ritimleri bozulmadan eğitim süreçleri tamamlanabilir, bu yöntemle aynı zamanda öğrencilerimizin yaşantılarının normale dönmeleri de süratle sağlanabilir. Eğitim, afetlerde ertelenebilir, olmasa da olur bir kavram değil aksine deprem, sel ve taşkın coğrafyasında yer alan ülkemiz de afetlerin yaşanması halinde ülkemizi en az kayıpla geleceğe taşıyacak yegâne unsurdur. Bu önemle lütfen eğitime ve geleceğimiz olan gençlerimize sahip çıkalım. Bu kararın yeniden değerlendirilip, ülke ve geleceğimizin teminatı gençlerimizin faydası doğrultusunda üniversitelerin açılması, niteliği tartışma konusu olan uzaktan eğitiminden vaz geçilip yüz yüze eğitime dönülmesi gerekmektedir” dedi.

YASEMİN ÖZÇELİKYASEMİN ÖZÇELİK

YASEMİN ÖZEÇLİK