RİZE HABER
Giriş Tarihi : 03-03-2023 21:56

İkizdere Taş ocağında geç gelen karar!

Danıştay, Cengiz İnşaat’ın yol yapımı için Eskencidere Vadisi’nde işlettiği taş ocağı projesine açılan davaya ret kararı veren mahkemenin kararını bozdu, köylüler “Hukuk geldi ama geç geldi” dedi.

İkizdere Taş ocağında geç gelen karar!

Cengiz İnşaat’ın Rize’nin İyidere ilçesinde yapımını üslendiği lojistik liman inşaatına taş temin etmek için İkizdere ilçesinde bulunan Eskencidere Vadisi’nde işlettiği taş ocağı projesi Danıştay engeline takıldı. Danıştay 6. Dairesi, Rize İdare Mahkemesinin projeye karşı açılan davada verdiği ret kararına ilişkin “Hukuka uyarlılık yok” dedi. Projenin bitmesine 1 yıl kalmışken gelen mahkeme kararını değerlendiren İkizköylüler ve Davanın Avukatı Yakup Şekip Okumuşoğlu “Hukuk geldi ama geç geldi” dediler.

“GEÇ GELEN BİR KARAR”
Davanın Avukatı Yakup Şekip Okumuşoğlu, “Karar işe yaramayan bir karar. Evet hukuk geldi. Danıştay hukuku oluşturdu. Ama bu sene kasım ayında bitecek bu proje. Projenin ömrü bu kadar zaten. Yani bu iş bittikten sonra sen istediğin gibi karar ver. Bu durum, çevre davalarında artık bir kural ve ilke haline getirildi. İş bittikten sonra kararın çıkmasının, hukukun gelmesinin adaletle ilgisi yok” dedi.

“OLUMLU BİR KARAR”
İkizdere’de taş ocağına karşı direnen köylülerden Dursun Baş, “Sevindirici bir karar ama sonucu ne olur onu bilmiyoruz” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Bir yere girdiklerinde orayı sonuna kadar talan ederler. Bunların durması yok. Hazır tezgahı kurmuşlar neden çıksınlar. Geç alınmış ama olumlu bir karar. Danıştayın verdiği kararı idare mahkemesinin de uygulamasını istiyoruz. Yürütmenin durdurulmasını istiyoruz. İnşallah hukuk kazanır, hukuka güveniyoruz. Duyarlı hakimler bir an önce bu talanı durdursunlar.”

“TALANIN ÖNÜNE GEÇMESİ AÇISINDAN ÖNEMLİ”
Asuman Fazlıoğlu ise “Karar geç oldu. Biz bu kararla yeniden yürütmeyi durdurma isteyeceğiz. En azından her şey yeniden başlayacak. Tahribat devam etmemesi için bu karar önemli. Yıkımın devam etmesinin de önüne geçecek. Bu talanın önüne geçmesi açısından önemli. Bizim mücadelemiz devam ediyor” diye konuştu.

“KARARIN BOZULMASI İSTENDİ”
Dünyanın sayılı vadileri arasında yer alan İkizdere Vadisi’nde tüm itirazlara rağmen Cengiz İnşaat, taş ocağı açtı. Yaklaşık iki yıldır İkizdereliler bölgenin talan edilmesine karşı hukuki olarak da mücadele ediyor. İkizköylülerin itirazlarını haklı bulan Danıştay 6. Dairesi, Rize İdare Mahkemesinin ret kararını “Hukuka uyarlılık yok” diyerek şu hususlara dikkat çekti:

Bilirkişilerin tarafsız davranacağına dair yemin ettirileceğinin düzenlenmiş olduğunu, tarafsızlığın sağlanabilmesi için kamu görevlilerinin görevli bulundukları kurumlar ile ilgili dava ve işlerde görev alamayacaklarını,
Bilirkişilerin tarafsız, objektif ve her türlü etkiden uzak şekilde görevlerini ifa etmeleri ve bu şekilde uyuşmazlığın çözümüne katkı sağlayacak teknik ve uzmanlık görüşü içeren rapor hazırlanması gerektiği,
Bilirkişilerin ÇED raporunu hazırlayan kişilerin uzmanlık alanları da dikkate alınmak suretiyle belirlenmesi gerektiği,
Dava konusu proje kapsamında öngörülen faaliyetin çevresel etkilerinin ve bu etkilerin minimize edilmesi için proje tanıtım dosyası ya da ÇED raporu içinde yer verilen önlemlerin yeterli olup olmadığının tespit edilerek değerlendirilmesi gerektiği,
Bilirkişi raporunun tarafları tatmin edici düzeyde hazırlanmasının önemli bir gereklilik olduğu,
Dava konusu işlemin tesis edildiği tarihte mevcut olan ve dayanağı proje tanıtım dosyasında yer verilen bilgi ve önlemler bağlamında, işlemin hukuka uygunluğunun denetlenmesi ve bu kapsamda dava konusu projenin çevre üzerindeki olası etkileri ile alınması planlanan önlemlerin ilgili mevzuat ve bilimsel esaslara göre kabul edilebilir düzeyde olup olmadığının tereddüde mahal bırakmayacak biçimde ortaya konulması gerekiyor.

YASEMİN ÖZÇELİKYASEMİN ÖZÇELİK

YASEMİN ÖZEÇLİK