DÜNYA
Giriş Tarihi : 08-09-2023 00:09   Güncelleme : 08-09-2023 01:09

Hatay'da Karınca Misali Dokunuşlara Bir Yenisi Daha Eklendi ''Türkiye Tek Yürek''

Aralarında Rize'li gönüllülerinde yer aldığı Karınca Misali Sosyal Yardımlasma Derneği,ruhlarında depremin açtığı yaraları okul heyecanı yaşayarak sarmak üzere depremden bu yana ellerini hiç çekmedikleri Hatay Ekinci Mahallesi Katar-2 Konteyner Kenti içerisine kurulan 4 derslikli bir prefabrik anaokulu inşa etti.

Hatay'da Karınca Misali Dokunuşlara Bir Yenisi Daha Eklendi ''Türkiye Tek Yürek''

Haber: Yasemin Özçelik- RİZE

Gece gündüz durmadan çalışmaya devam...

Ah yıkık diyar…

Yine elveda Nasip olur mu bır daha gelmek bilmem…

aşırı yoğun stresli huzurlu bir şekilde yine görevimizi yerine getirdik…

Selametle veda ettiler...

Hatay'ın merkez Antakya ilçesinde açılışı yapılan anaokuluna Şırnak'ta düşen askeri helikopterde şehit olan Türkiye'nin ilk kadın ilçe jandarma komutanı Yarbay Songül Yakut'un ismi verildi. anaokulunun açılışına, şehit Yakut'un annesi Sabahat Yakut da katıldı.

Açılışın ardından açıklamada bulunan Karınca Misali Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Kurucusu Nurdan Kıdıl Köçek, okulun 180 öğrenciye eğitim vereceğini söyledi.

Hayal üzerine kurulan projeyi gerçeğe dönüştürmenin gururunu yaşadıklarını kaydeden Köçek, "Depremde ruhları yaralanan çocuklarımız için böyle bir proje geliştirdik. Daha doğrusu böyle bir hayal kurmuştuk, o da gerçekleşti şükürler olsun. 4 sınıflık anaokulumuz şu an eğitime hazır hale getirildi. Maddi manevi emek verildi, çok çaba harcandı, herkese çok teşekkür ederim. Çok şükür başarıya ulaştık, inşallah bu tarz projelere devam edeceğiz." dedi.

Okulun isminin Şehit Yarbay Songül Yakut olarak belirlediklerini de sözlerine ekleyen Köçek, katılımlarından dolayı şehit annesi Sabahat Yakut'a teşekkür etti.

Depremin ilk anından itibaren Hatay'da dernek olarak faaliyet gösterdiklerini dile getiren Köçek, şöyle konuştu:

Hatay'da depremin ilk zamanlarında çadırlarla bir mahalle oluşturduk. 4 mevsimlik 24 metrekareden oluşan çadırlardan kurulu bir çadır kent oluşturduk. Aynı zamanda takiplerini de yaptık, ihtiyaçlarını da giderdik. Bunların yanı sıra depremzedelerin ihtiyaç duyduğu besin, temizlik ve hijyen gibi malzemelerin sürekli olarak tedarikini yapmaya çalıştık.Deprem bölgesinden uzaklaşıp farklı ile giden depremzedelere de gittikleri ilde ki gönüllü arkadaşlarımız ile iletişime geçerek desterk sağlamaya devam ettik.

Engelli bireyleri de unutmayarak medikal ihtiyaç desteği sağladıklarını aktaran Köçek, depremzedelere hizmet vermeye devam edeceklerini dile getirdi.

Şehit Yarbay Songül Yakut'un annesi Sabahat Yakut ise okula kızının isminin verilmesine çok sevindiğini söyledi.

Okuyacak olan öğrencilere başarılan dileyen Yakut, "İnşallah burada okuyacak öğrencilerimiz de benim kızım gibi gururlu, şerefli, yiğit ve delikanlı olsunlar." diye konuştu.

Açılış sonunda depremzede çocuklara çeşitli hediyeler dağıtıldı

31 Mayıs 2017'de Şırnak Şenoba Tugay Komutanlığından kalkış yapan ve içerisinde 13 personelin bulunduğu AS 532 Cougar tipi bir helikopter, kalkışından kısa bir süre sonra yüksek gerilim hatlarına takılarak düşmüş kazada Jandarma Yarbay Songül Yakut da şehit olmuştu.

ilk ilçe jandarma komutanı olan Yakut, 28 yaşında üsteğmen rütbesi ile 54 bin nüfuslu Beypazarı'na Jandarma Komutanı olarak atanmıştı.

Kaynak: Karınca Misali Derneği

YASEMİN ÖZÇELİKYASEMİN ÖZÇELİK

YASEMİN ÖZEÇLİK