RİZE HABER
Giriş Tarihi : 25-01-2023 23:39

Doğu Türkistan’daki Çin Zulmünde De Aynı Hassasiyeti Bekliyoruz

DEVA Partisi Rize İl başkanı Eczacı Muhammet Avcı İsveç’te aşırı sağcı politikacı Rasmus Paludan’ ın yapmış olduğu provokatif eylemi kınadıklarını belirterek aynı hassasiyetin Doğu Türkistan’daki Çin Zulmünde De Aynı Hassasiyeti Beklediklerini kaydetti

Doğu Türkistan’daki Çin Zulmünde De Aynı Hassasiyeti Bekliyoruz

Avcı açıklamasında, “İsveç’te aşırı sağcı politikacı Rasmus Paludan’ ın yapmış olduğu provokatif eylemi kınıyoruz. İsveç makamlarının da kınadığı bu ve benzeri aşırı sağcı, düşmanca ve nefret dolu eylemlere karşı tüm demokrat fikirli insanları bir arada olmaya davet ediyoruz. Öte yandan bu eylemle ilgili bir başka isim dikkat çekiyor. İsveçli gazeteci Chang Frick. Paludan’ı provokasyona ikna eden, eylemin maddi yükünü karşılayan bu kişi eski bir Russia Today çalışanı. Hal böyle olunca akla bu işin arkasında Putin mi var sorusu geliyor. Erdoğan’ın müttefiki olduğu, yakın zamanda BOTAŞ’ın 20 milyar dolarlık alacağını öteleyerek ülkemizdeki seçimlerde hükümete açıkça destek olan Putin’in amacı ne” dedi.

Avcı, “İsveç’te yaşanan münferit provokasyonun aksine Doğu Türkistan’da ise sistematik bir Müslüman düşmanlığı ve Türk düşmanlığı yürütülüyor. İnsan hakları ihlalinin her türlüsünün yapıldığı Doğu Türkistan’daki zulümlere hükümetimiz neden sessiz. Neden Çin zulmüne uğrayan soydaşlarımızın eylem yaparak seslerinin duyurmalarına bile engel olunuyor. Hükümetten aynı hassasiyeti Doğu Türkistan için de göstermesini bekliyoruz. Yoksa Çin zulmüne ses çıkarmak için Perinçek’ten izin mi alamadılar. Yoksa Çin’den gelen paralar hükümette ses kısıklığına mı sebep oluyor” dedi.

YASEMİN ÖZÇELİKYASEMİN ÖZÇELİK

YASEMİN ÖZEÇLİK