RİZE HABER
Giriş Tarihi : 09-01-2023 20:34   Güncelleme : 09-01-2023 20:36

Deniz: “Çalışan Gazetecilerimizin Mücadele Günü Kutlu Olsun”

Milletvekili aday adayı olmak için İl Başkanlığından istifa eden Saltuk Deniz den Çalışan Gazeteciler günü ile ilgili basın açıklaması çalışan gazetecilerin gününü kutladı

Deniz: “Çalışan Gazetecilerimizin Mücadele Günü Kutlu Olsun”

CHP Rize Önceki dönem il başkanı açıklamasında, “Gün belirli bir mücadelenin ardından kutlanmaya başlanılmıştır.13.06.1956 tarihinde çıkartılan 5953 sayılı kanun ve 4 Ocak 1961 tarihinde Çıkartılan 212 sayılı Basın İş Yasası ile Gazete çalışanlarıyla Gazete sahipleri arasındaki ilişkiler belirlenmiştir. Yasa 10 Ocak 1961 tarihinde Resmi Gazetede yayınlandıktan sonra Çalışanları onurlandırmak amacıyla 10 Ocak tarihi Çalışan Gazeteciler Bayramı olarak kutlanılmaya başlamıştır. Yasa Resmi Gazetede yayınlandıktan sonra 9 Gazete Patronu(Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah) kendilerine getiren yükümlülükleri karşılayamayacaklarını belirterek 3 gün süreyle gazete çıkarmama kararı almışlardır. Bu olay tarihe “Dokuz patron olayı” olarak geçmiştir. Bu arada “çalışan gazeteciler” Bu üç gün boyunca gazete sahiplerinin konuyu saptıran ve halkı manipüle eden açıklamalarına karşın vatandaşlarını bilgilendirmek amacıyla “basın gazetesini” çıkarmışlardır” dedi.
CHP Rize önceki dönem il başkanı Saltuk Deniz, “10 Ocak 1961 tarihi asıl görevlerinin önce bilinçlenmek sonra halkı bilinçlendirmek olan Gazetecilerinin bu sorumluluk duygusu ile görevlerini yaptıkları haklarını aradıkları ve bunun içinde kendi olanakları ile bir gazete yani “Basın Gazetesi’ni çıkardıkları günün tarihidir” dedi
Yani bir mücadelenin hak aramanın günüdür.
Deniz, “1961 -1971 yıllarında Bayram olarak kutlanılan bu gün 1971 yılı darbesiyle Çalışan Gazeteciler günü olarak kutlanılmaya başlanılmıştır. Bu günü kutlayan Çalışan gazeteci arkadaşlarımızın bu tarihsel süreci yeniden hatırlayarak kendilerine söylenecek güzel sözleri bir kenara iterek kendi sorunlarını, taleplerini gündeme getirdikleri ve getirecekleri bir gün olarak kutlamaları gerekir. Bugün bir hak arama mücadelesini tanımlıyor. Buna uygun kutlanılması gerekmektedir. O nedenle Bu bayram sadece bir şekerleme, çikolata ve güzel sözlerle kutlanacak bir bayram değildir. Buradan sözümüzü Çalışan tüm gazeteci arkadaşlarımıza ve kamuoyuna söylüyoruz CHP İktidarında, Millet İttifakı iktidarında çalışma koşullarınız iyileştirilecek, her türlü sosyal, ekonomik iş güvenliği haklarınız verilecektir.
Sizlere düşende bu süreci hızlandırmak için iktidarların yandaşları olmak değil halkın yandaşı ve sözcüsü olmanızdır. Gazetecinin en büyük gücü kalemidir. Kalemlerinizi hiçbir koşulda satmayacağınıza inanıyoruz. Çünkü ülkemiz her görüşten ve inanıştan bu değerlere sahip olan ve bu konuda bedel ödeyen yaşayan, yaşamış olan ve öldürülmüş çalışan Gazetecilere sahiptir. Tüm gazeteci arkadaşlarımızın Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyoruz” dedi.

YASEMİN ÖZÇELİKYASEMİN ÖZÇELİK

YASEMİN ÖZEÇLİK