RİZE HABER
Giriş Tarihi : 31-08-2022 19:32

Çaymer 2022 Yılını Değerlendirmek İçin Çay Çalıştayı Düzenledi

Türk Çay sektörünün geleceğine yön verecek çalışmalar yapmak amacıyla kurulan Çay Araştırmaları Merkezi (ÇAYMER), 2022 yılı üretim sürecini değerlendirmek üzere çay çalıştayı gerçekleştirmistir.

Çaymer  2022 Yılını Değerlendirmek İçin Çay Çalıştayı Düzenledi

Firmaların üretim departmanında çalışan sorumlu yöneticilerin   davet edildigi toplantıda,Çay sektörünün sorunlar ve çözüm önerileri tartışılarak tecrübe paylaşımı yapılması hedeflenmistir.

Bir çok firmanın katılım sağladığı çalıştayda açılış konuşmasını yapan ÇAYMER Genel Müdürü Teoman Küçükmustafa katılımcılara teşekkür ettikten sonra;başlayacak olan 3.sürgünün herkese hayırlı olmasını dileklerini iletip  sonuç bildirgesinin ilerleyen günlerde bir rapor halinde paylaşılacağını ifade etti.

Toplantıda söz alarak konuşan Nurçay Üretim Müdürü Şener Bülbül;sektörün sorunlarına dört başlık halinde değindi.
Bülbül
A-Bahçeden kaynaklı 
B-Üretimden kaynalı
C-Pazardan kaynaklı
D-Finansal Kaynaklı sorunlara dikkat çeken bir konuşma yaptı.
Konuşmasını "Çay hepimizin geçim kaynağıdır ve sahip çıkmalıyız" diyerek sürdüren Bülbül 
Bahçeden başlayıp,üretimdeki standardizasyon eksikliklerini gidermeden,pazar isteklerine cevap verecek üretimi gerçekleştirmeden ve bütün bunları ekonomik bir şekilde ortaya koyacak modeli oluşturmadan çayın sorunlarını çözemeyiz.
Dogru bir üretim planlaması, Kaliteli yaprak,standartlara uygun bir üretim,profesyonel bir pazarlama anlayışı ve gerçekçi mali bilançolarla ancak sorunlar ortadan kalkar dedi.
Beklenen çay kanununun hala daha beklendiğini ifade eden Bülbül;Kaç mayıs daha bekleyeceğiz neden beklemekteyiz anlamış değiliz diyerek sitemini dile getirdi.
Artan hammadde maliyetlerinin yanında finansal maliyetlerin de sektörü zora soktuğunu ifade eden BÜLBÜL;
%99 u Müslüman olan bir ülkede;Üretimde, Tarımsal üretimlerde faiz parası ile hemde yıllık %30 ları bulan oranlarda üretim yapmak zorunda kalmak oldukça üzücü bir gerçek dedi.
Üretimde sanayici ve çiftçiye yeterli miktarda faizsiz finans desteği sağlayacak bir modele geçilmesi şart olmuştur.Yoksa artan fiyatlar için suçlu aramaya gerek yoktur dedi.

AdminAdmin