RİZE HABER
Giriş Tarihi : 30-05-2024 12:59

ÇAY ÜRETİCİSİ EMEĞİNİN KARŞILIĞINI İSTİYOR

Karadeniz CHP İl Başkanlarından Çağrı: "Çay Mitingi'ne Gelin!"

ÇAY ÜRETİCİSİ EMEĞİNİN KARŞILIĞINI İSTİYOR

Karadeniz Bölgesi İl Başkanları adına Rize, Artvin, Trabzon, Giresun, Ordu ve Samsun İl Başkanlıkları olarak 26 Nisan 2024 tarihinde ortak basın açıklaması yaparak Genel Başkanımız Sayın Özgür ÖZEL’in 19 Nisan 2024 tarihinde Pazar’da yapılan mitingde belirttiği gibi ayrıca ziraat odalarının da maliyet hesaplamalarına göre yaş çay alım fiyatının destekleme hariç asgari 25 TL olması gerektiğini belirtmiştik. 
Yaş Çay sezonu 04 Mayıs 2024 tarihinde başlamış olmasına rağmen Yaş Çay Alım fiyatı 11.05.2024 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığının sosyal medya hesaplarından Yaş Çay Bedeli 17 TL Destekleme 2 TL olarak açıklanmıştır.
Çay bölgenin ekmeğidir, geçim kaynağıdır. Bu nedenle;
Yaş Çay alım fiyatının açıklanmasının ardından çay üreticileri meydanlarda, çay fabrikaları önünde, çay tarlalarında tepkilerini gösterdiler. Alanlarda basın açıklamaları yapan üreticilerimiz “AÇIKLANAN YAŞ ALIM FİYATINI KABUL ETMEDİKLERİNİ REDDETTİKLERİNİ SÖYLEDİLER.


KRİZ VAR PARA YOK DİYENLERE DE SARAYI KAPATIN ÇAY ÜRETİCİSİNİN HAKKINI VERİN DEDİLER.
ÇAY ÜRETİCİSİ SADAKA İSTEMİYOR HAKKINI İSTİYOR. ÇAY ÜRETİCİSİ EMEĞİNİN KARŞILIĞINI İSTİYOR.GEÇİNMEK İSTİYOR AÇ KALMAK İSTEMİYOR.
Çay üreticisi Yaş Çay alım fiyatının en az 25 TL olmasını istiyor.
Organik tarımla uğraşan üreticiler haklarını istiyor. Mevsimlik çalışan işçiler kadro istiyor.
Ekmek fiyatlarının son bir yılda % 150 arttığı, Kuru Çay Fiyatlarının % 224 arttığı , Nisan Enflasyonunun % 68 olduğu ve aşırı yüksek enflasyonun olduğu bir dönemde Yaş Çay alım fiyatlarının % 54,5 artması kabul edilemez. 
Çay üreticisi 1 kilo çay satıyor , 1 Bardak çay içemiyor. Bir kilo çay satıyor 1 ekmek alamıyor. Çay toplama Maliyetini düşürürseniz Çay üreticisinin 1 ekmek alabilmesi için 1.5 kilo çay satması gerekiyor.
Çay Üreticisinin bilinçli bir şekilde yoksullaştırılmasına ve mağdur edilmesine izin vermeyeceğiz. Bunu engellemek için mücadelemizi sürdüreceğiz.
Çay Türkiye Cumhuriyetinin bir projesidir. Cumhuriyetin ürünüdür. Milli ve stratejik bir üründür. 
Genel Başkanımız Özgür ÖZEL’in dediği gibi Bıçak Çay üreticisinin Kemiğine dayandı. Çay üreticilerinin haklı tepkilerini duyan Genel Başkanımız Çay üreticilerinin seslerini daha güçlü duyurmak için Rize’ye geliyor. 
Sayın Genel Başkanımız 02 Haziran Pazar Günü Saat 13.30 ‘da Rize 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında Çay üreticileri ile bir araya gelecek ve Çay Üreticilerinin tepkilerine ses olacak. Taleplerini dile getirecek.
02 Haziran günü Çay tarım bölgesinin her yerinden vatandaşlarımız üreticilerimiz BEZDUK, DARLANDUK demek için Rize’de yapılacak Çay mitingine gelecekler. Ve Türkiye ittifakı çağrısını yaparak tüm vatandaşlarının sorunlarını meydanlarda, alanlarda dile getiren Genel Başkanımız Özgür ÖZEL’ le buluşacaklar.
Tüm vatandaşlarımızı, Çay üreticilerimizi haklı tepkilerini duyurmak için 02 Haziran Pazar Günü Saat 13.30’da Rize 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında yapılacak ÇAY MİTİNGİNE bekliyoruz.
Gelin taleplerinizi güçlü bir şekilde duyurun. Gelin hep birlikte Çayımıza , geleceğimize, ekmeğimize sahip çıkalım. 
Mitinge katılım için İl ve İlçe başkanlıklarımız tarafından araçlar kaldırılacaktır. Çay üreticilerimiz , vatandaşlarımız İl ve İlçe başkanlıklarımızla iletişim sağlayarak mitinge katılım sağlayabileceklerdir.
 

 

YASEMİN ÖZÇELİKYASEMİN ÖZÇELİK

YASEMİN ÖZEÇLİK