RİZE HABER
Giriş Tarihi : 27-11-2022 19:44

ANZER BALI 2 BİN TL'LİK FİYATI İLE SATIŞ İÇİN RAFLARDAKİ YERİNİ ALDI

Rize'nin dünyaca ünlü coğrafi işaretli Anzer Balı kalite kontrollerinden geçmesinin ardından 2 bin TL'lik fiyatı ile satış için raflardaki yerini aldı.

ANZER BALI 2 BİN TL'LİK FİYATI İLE SATIŞ İÇİN RAFLARDAKİ YERİNİ ALDI

2 bin 300 rakımdaki Anzer Yaylası'ndan hasat edilen Anzer Balları'ndan alınan numunelerin Rize İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince kalite kontrolleri yapılmak üzere Hacettepe Üniversitesi'ne gönderilmesinin ardından kontrolden geçen ballar dolum yapılarak mühür ve coğrafi işaret bandrolü de yapıştırılarak ambalajlandı. Satışa hazır hale getirilen ballar arıcılara teslim edildi. Arıcılar Anzer Balını satmak için 2 Bin TL'den raflara dizdi.

Anzer Balının coğrafi işaret almasıyla birlikte bala daha çok talebin arttığını ifade eden Selehattin Deniz, "Yaklaşık 20 yıldır arıcılık yapıyoruz. Resmi olarak coğrafi işaretli Anzer balı üreticisiyiz. Bu sene genel olarak hava şartları çok iyi ve çok güzeldi. Yaklaşık 10 gün hava kötü oldu. Havalar kötü olmasaydı Anzer Balı rekoltesi daha fazla olacaktı. Genel itibari ile sezondan memnunuz. Anzer balımızın resmi fiyatı 1 kilogramı 2 bin lira, yarım kilosu bin lira, 250 gramı da 500 liradır. Coğrafi işaret aldıktan sonra taklitçilerden daha çok kurtulduk. Coğrafi işaretin taklidi olmuyor. Coğrafi işaret aldıktan sonra tüketiciler Coğrafi işaretli Anzer balı talep etmeye başladılar. Satışlar her geçen gün daha da artıyor. Anzer Balına Yurt dışından özelliklede Arap ülkelerinden fazla rağbet oluyor. Bundan dolayı da Anzer balı satışında bir problem olmuyor. Her sene balımız erkenden bitiyor, bal için artık ön sipariş alıyoruz" ifadelerini kullandı.

 

 

YASEMİN ÖZÇELİKYASEMİN ÖZÇELİK

YASEMİN ÖZEÇLİK