RİZE HABER
Giriş Tarihi : 29-09-2022 18:48

9 Eylül 2022 Dünya Kalp Günü Vesilesiyle Rize İl Sağlık Müdürlüğü Halkı Bilinçlendirdi

Rize’de Sağlık Çalışanları tarafından “Kalbinizi Ödüllendirin” temasıyla “29 Eylül Dünya Kalp Günü Etkinliği” kapsamında vatandaşlarımız bilgilendirildi.

9 Eylül 2022 Dünya Kalp Günü Vesilesiyle Rize İl Sağlık Müdürlüğü Halkı Bilinçlendirdi

 

Rize’de 29 Eylül Dünya Kalp Günü kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü ve bağlı sağlık tesisleri tarafından il ve ilçelerde ki vatandaşlara kronik hastalıklar, Kalp Damar Hastalıkları ve Kalp sağlığının önemi, sağlıklı beslenme hakkında bilgilendirmelerde bulunarak broşür dağıtımı yapılıp, vatandaşların tansiyonlarına bakılmıştır.

Tüm dünyada yılda 17 milyon kişi yaşamını kalp ve damar hastalıklarına bağlı nedenlerden kaybedilmektedir. Türkiye'deki toplam ölümlerin %86’sından Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar (BOH) sorumludur. Kalp ve damar hastalıkları (KDH), bir numaralı ölüm nedenidir.

Günümüz insanı teknolojik yenilikler yaşam koşullarındaki gelişmeler sayesinde farklı bir yaşam tarzı sürdürmektedir. Yaşam tarzının yanında beslenme alışkanlıklarında farklılıklar oluşmuştur. Bu farklılıklarda pek çok hastalığın oluşmasında rol oynamıştır. Bu hastalıklar içinde yer alan kalp-damar hastalıkları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sık görülmektedir ancak sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı değişikliği ile önlenebilen bir hastalıktır.

Dünya Sağlık Örgütü uygun yaşam tarzı değişiklikleri ve değiştirilebilir risk faktörlerinin kontrol altına alınması ile kalp damar hastalıklarına bağlı ölümlerin dörtte üçünden fazlasının önlenebileceğini bildirmektedir. Kronik hastalığı olan bireylerin daha fazla sorun yaşamadan hayatlarını idame ettirmeleri ve yaşam kalitelerin arttırmaları hedeflenmektedir.

Bu nedenle 40 yaş ve üstündeki bireyler aile hekimine başvurarak yılda en az bir kez kardiyovasküler risk değerlendirmesini yaptırabilirler. Aile hekimi yaşam tarzı değişiklikleri konusunda danışmanlık vermekte, risk durumuna göre gerekli durumlarda sağlıklı hayat merkezlerinden destek alınmasını sağlamakta, daha ileri tetkik ve tedavi planı için ise uzman hekime yönlendirmektedir.

YASEMİN ÖZÇELİKYASEMİN ÖZÇELİK

YASEMİN ÖZEÇLİK