RİZE HABER
Giriş Tarihi : 17-10-2022 21:07

4 RTEÜ'lü Bilim İnsanı ‘‘Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları’’ Listesinde

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ)’den 4 bilim insanı, dünyanın en etkili 100 bin bilim insanı arasında gösterildiği bildirildi.

4 RTEÜ'lü Bilim İnsanı ‘‘Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları’’ Listesinde

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ)’den yapılan açıklamada, Stanford Üniversitesinin her yıl düzenli olarak yaptığı “Dünyanın En Etkili 100.000 Bilim İnsanı” 2022 yılı listesinin yayımlandığı belirtilerek Rektör Prof. Dr. Yusuf Yılmaz ile birlikte 4’ü en etkili 100 bin bilim insanı arasında, 4’ü ise genişletilmiş listede olmak üzere 8 ismin sıralamaya girdiği ifade edildi.

Açıklamada, “Elsevier’in lider hakem denetimli akademik literatür platformu ScienceDirect’in ‘PLOS Biology’ isimli dergisi tarafından hazırlanan ‘Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları’ listesinde üniversitemizden 4 öğretim üyesi yer aldı.

Dünyada % 2'lik dilime giren en başarılı bilim insanlarının sıralaması, araştırmacıların bilimsel yayın sayısı, h-indeksi, ortak yazarlık ayarlı hm-indeksi, farklı yazarlık pozisyonlarındaki makalelere yapılan alıntılar ve birleşik gösterge verilerinin puanlanması ile yapıldı. Kendine atıf içeren ve içermeyen metrikler ve alıntıların, alıntı makalelerine oranı üzerinden kariyer boyu ve yıllık performans verileri elde edilerek sıralamalar oluşturuldu. Bilim insanları, 22 bilimsel alan ve 176 alt alan açısından karşılaştırıldı.

2022 yılı için oluşturulan sıralamaya üniversitemizden, Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Erdem Cüce, Doç. Dr. Erol Yılmaz ve Doç. Dr. Pınar Mert Cüce girdi.

Ayrıca, genişletilmiş listede üniversitemizden 4 isim daha yer aldı. Genişletilmiş listedeki öğretim üyelerimiz ise, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mete Avcı, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Murat Yaylacı, Doç. Dr. Fatih Gül ve Doç. Dr. Burak Markal oldu.

Öğretim üyelerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

YASEMİN ÖZÇELİKYASEMİN ÖZÇELİK

YASEMİN ÖZEÇLİK