RİZE HABER
Giriş Tarihi : 11-05-2022 12:36   Güncelleme : 11-05-2022 14:48

Yaş Çay Fiyatı İle İlgili CHP Rize 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında Basın Açıklaması Yaptı

CHP Rize İl Başkanı Saltuk DENİZ Yaptığı basın açıklaması şöyle;

Yaş Çay Fiyatı İle İlgili CHP Rize 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında Basın Açıklaması Yaptı

Saltuk ; Bugün sürekli olarak seslendirdiğimiz taleplerimizi bir kez daha yüksek sesle dile getirmek için bir araya geldik.
Son bir yılda yaşanan ve devam eden ve de devam edecek olan Yüksek enflasyon nedeniyle , üst üste gelen yüksek zamlar nedeniyle vatandaşlarımız ve Çay üreticilerimiz büyük sıkıntı içindedir. Çay üreticilerimiz ayrıca Yüzde 300 ‘den fazla artan gübre fiyatları nedeniyle çay bahçelerine gübre atamamaktadır. Buda çay verimini azaltacaktır. Ulaşım ücretlerine yapılan yüksek zamlar nedeniyle Çay Üreticileri çay toplamak için memleketlerine gelememe durumu ile da karşı karşıyadırlar.


Çay Ulusal bir üründür. Çay yoğun talep içeren bir üründür. Çay yaşamın her alanında sürekli olarak tüketilen bir üründür . Dünyada en çok çay tüketen ülkeyiz. Bu nedenle Çay aynı zaman ulusal güvenlikle ilgili bir üründür. Ukranya da yaşanan olayların tarımsal etkilerini görüyoruz. Bu nedenle Çay sektörü acilen desteklenmesi gereken bir sektördür. Aynı zaman da tüm tarım sektörleri öncelikle desteklenmelidir.
Asıl olan yaşam pahalılığının ortadan kaldırılması halkımızın yüksek enfasyona mahkum edilmemesidir.
Çay üreticisi tarihinin hiçbir döneminde olmadığı kadar zor durumdadır. Bu nedenle taleplerimizi bir kez daha seslendiriyoruz. 


•    Yaş Çay alım fiyatı desteklemelerle birlikte kilogramı en az 10 TL olsun.
•    2016 yılından beri artırılmayan Destekleme Fiyatı artırılsın. 
•    Gübre destekleme bedelleri dönüm başına en az 250 TL olsun
•    Üreticiyi koruyacak Çay Kanunu tüm tarafların katılımıyla acilen çıkartılmalıdır.
•    Taban Fiyat uygulamasına geçilsin ve Açıklanan Yaş Çay alım bedelinin altında alım yapılması yasaklansın,
•    Çay üreticilerine enflasyon farkı ödensin.
•    Kuru çay fiyatlarını belirlenmesinde Çaykur’un ve Özel sektörün oluşacak  Maliyetleri üzerinden güncellemeler yapılmalıdır. 
•    Çaykur Varlık Fonu’ndan çıkarılsın
•    Mevsimlik çalışan işçilerin sorunları kadro, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, işsizlik ödeneklerinin verilmesi gibi sorunları çözülmelidir.
•    Çay tarımımı bölgesi dışında yaşayan ve Çay toplamak için gelmek isteyen ama maddi durumları bozuk olan Çay üreticilerine Ulaşım desteği verilmelidir.
•    Kota ve kontanjan kaldırılmalıdır. Toprak sağlığı ve verimliliği çalışması yapılarak, organik çay üreticilerinin çay sertifikaları çıkarılmalıdır.
Çay üreticilerinin , Çay meclisinin 12 Mayıs 2022 tarihinde Çaykur önünde yapacağı basın açıklamasının ve 5 Gün süreyle Rize’de her türlü basın açıklamasının yapılmasının yasaklanmasını şiddetle kınıyoruz. Bu yasaklamayı kabul etmiyoruz.
Bu nedenle daha önce katılmayı düşündüğümüz Rize Artvin Havaalanının açılışına katılmayacağımızı ilan ediyoruz. 
Bizim hedefimiz Çay’ın Başkenti olan Rize’yi aynı zamanda demokrasinin de başkenti olmasını sağlamaktır.
Bununla birlikte Rize-Artvin Havaalanının milletimize hayırlı olmasını diliyoruz dedi..
 

mustafamustafa