RİZE HABER
Giriş Tarihi : 21-03-2022 12:35

Vali Kemal Çeber’in Nevruz Bayramı Mesajı

Milletimiz, tarih boyunca ortak bir kültürü, ortak bir medeniyeti paylaşmış, sevinçte, kederde kader birliği yapmış, yaşadığı her türlü güçlüğü ve zorluğu birlik ve beraberlik içerisinde atlatarak, birbirine sarsılmaz bağlarla kenetlenmiştir.

Vali Kemal Çeber’in Nevruz Bayramı Mesajı

İşte baharın müjdecisi olarak kabul edilen Nevruz Bayramı da paylaşımcı ve bütünleştirici niteliğiyle engin Türk coğrafyasında yaşayan tüm topluluklar tarafından binlerce yıldır büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır.

Türkistan’dan Balkanlar’a kadar uzanan geniş coğrafyada halkları birbirine bağlayan, baharın gelişini müjdeleyen, aynı zamanda yeniden dirilişin, bolluğun ve bereketin sembolü olan Nevruz; birlik, beraberlik ve kardeşliğe vesile olan özel bir gündür.

3 bin yıllık gelenek ile kutlanan ve “Yeni Gün” anlamına gelen Nevruz, tıpkı baharın farklı renklerinin tabiatta yarattığı zenginlik gibi, farklılıklar ve çeşitliliklerin toplumsal hayata kattığı zenginliği de en güzel şekilde gözler önüne sermektedir. Farklılıklarımızı ve kültürel çeşitliliğimizi milletimizin birlik ve bütünlüğünü perçinleyen, aramızdaki sarsılmaz kardeşlik ve dayanışma hissiyatını kuvvetlendiren zenginliğimiz, bizleri ayrıştıran değil, aksine bütünleştiren unsurlar olarak görmekteyiz.

Sadece Ülkemizde değil, çok geniş bir coğrafyada kutlanan baharın uyanışını simgeleyen, birliğin, kardeşliğin adı olan, bolluk ve bereketi çağrıştıran “Nevruz Bayramı’nın” başta Ülkemiz olmak üzere, gönül coğrafyamıza ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum.

mustafamustafa