RİZE HABER
Giriş Tarihi : 19-04-2022 16:53

RTEÜ’deki Yabancı Uyruklu Öğrenciler İftar Sofrasında Buluştu

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler Rize Sivil Toplum Gönüllüleri Platformu’nun düzenlediği iftar programında bir araya geldi.

RTEÜ’deki Yabancı Uyruklu Öğrenciler İftar Sofrasında Buluştu

Rize Uluslararası Öğrenci Derneği ve Rize Sivil Toplum Gönüllüleri Platformunun iş birliği ile düzenlenen iftar programına Recep Tayyip Erdoğan üniversitesinde eğitim gören 70 yabancı uyruklu öğrencinin yanı sıra STK temsilcileri, kurum müdürleri ve aileleri katıldı.
Birlik berberlik ve paylaşma ayı olan mübarek Ramazan aynın manevi iklimini yaşarken, ülkelerinden ve ailelerinde binlerce kilometre uzaklıkta Ramazan ayının geçiren yabancı uyruklu öğrencileri ağırlamak ve bir arada iftarlarını açmak için düzenlenen iftar programında Türk misafirperverliğini en iyi şekilde göstermeye gayret edildi.
Son 5 yılda Türkiye'de okuyan uluslararası öğrenci sayısı 3 kattan fazla artarak 224 bine ulaşırken, İlimizde ise 40 Ülkeden 500’ün üzerinde Uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Müslüman öğrenciler Türkiye’yi tercih etmede birinci sıradadır. Uluslararası öğrencilerin Türkiye'yi tercih etme sebeplerinin başında kültürel benzerlik ve yakınlık geliyor. Bir diğer etken ise Avrupa'da artan ırkçılık ve İslam karşıtlığı yatıyor.


Türkiye’de öğrenim gören Uluslararası öğrenciler mezun olduktan sonra çoğunluğu ülkelerine kesin dönüş yapmakta ve bunların önemli bir kesimi Türkiye’ ile irtibatlarını kesmemektedir. Geride kalan kesim Türkiye’de hayatlarını sürdürmeyerek, ülkelerine sıklıkla gidip gelmek sureti ile hem ticari hem sosyal hem de uluslararası ilişkiler anlamında irtibatlarını devam ettirmektedirler. Bu öğrencilere yönelik yapılan her türlü sosyal, kültürel maddi ve manevi faaliyetler onların ülkeleri ve ülkemiz arasında gönül köprüleri kurmamıza vesile olmakta ülkemize olan bakış açılarında çok daha ileri düzeyde ilerleme kat edilmektedir.

AdminAdmin