RİZE HABER
Giriş Tarihi : 18-03-2022 13:34

RİZE'DE 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİ'NİN 107. YIL DÖNÜMÜ TÖRENLERLE KUTLANDI

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 107. Yıl dönümü Rize’de törenlerle kutlandı.

RİZE'DE 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİ'NİN 107. YIL DÖNÜMÜ TÖRENLERLE KUTLANDI

Rize’de 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla düzenlenen program kapsamında ilk olarak Şehit Hüseyin Gür’ün, Atmeydanı Mahallesindeki kabri ziyaret edilerek, Rize İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri tarafından Hatmi Şerif okundu. İl Müftüsü Naci Çakmakçı tarafından ise şehitler için okunan Hatmi Şerifin duası yapıldı. Şehitlerin kabrine güller bırakıldı.

Vali Çeber, şehit kabri ziyaretinde şehit yakınları ile bir süre sohbet etti. Şehit ve gazilerimizin bu ülke için çok önemli değerler olduğuna vurgu yapan Vali Çeber, “Bugün bu topraklar üzerinde hür ve bağımsız yaşıyorsak şüphesiz bu aziz şehitlerimizin sayesindedir. Şehitlerimiz hem bu dünyada hem de öteki dünyada makamların en güzeline nail olmuştur.

Birçok şehidi ve gazisi olan Rize, ihtiyaç olduğu zaman devletimiz ve milletimiz için şehadete koşmaya hazır insanların olduğu bir memlekettir. Bugün Rizeli Şehidimiz Hüseyin Gür’ü kabri başında dualarla andık. Şehitler ölmezin bugün karşılığı işte buradadır. Şehitlerimiz hiçbir zaman unutulmaz. Rabbim onların şefaatine bizleri nail etsin. Bu vatan için canlarını feda eden tüm şehitlerimize ve ebediyete intikal eden gazilerimize Allah'tan rahmet, hayatta olan gazilerimize de sağlıklı uzun ömürler diliyorum” dedi.

Vali Çeber, konuşmasının devamında şehitlerimizin anılması için ilimizde önemli projelere imza atıldığını ifade ederek, “Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün açmış olduğu “Eğitimde Rehberlik ve Destekleme Modeli” (ERDEM) projesi kapsamında açılan yarışmada destek almaya hak kazanan Rize İmam Hatip Ortaokulu, “Kur’an Muhafızlarından Şehitlere Vefa” konulu projesi ile önemli bir çalışmaya imza atmışlardır. Bugün de burada İmam Hatip Ortaokulu hafız öğrencilerimiz tarafından Şehitlerimiz için Hatmi Şerif okundu. Bu proje ile birlikte şehitlerle gençlerimiz el ele tutuştu. Gençlerimize güvenim tam, onların Şehitlerimiz için göstermiş olduğu bu hassasiyet geleceğe olan güvenimizi daha da artırıyor” dedi.

Şehit Kabri ziyareti sonrasında Vali Çeber ve beraberindekiler Rize Valiliği tören alanına geçerek Çelenk Sunma törenine katıldı. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından Vali Kemal Çeber, Belediye Başkan Vekili Muhittin Aydın Bilsel ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Kemal Aksu tarafından Atatürk Anıtına çelenkler sunuldu.

Program Sahil Camii’nde okunan Mevlid-i Şerif ila devam etti.

Düzenlenen törene Rize Valisi Kemal Çeber’in yanı sıra Rize Belediye Başkanı Vekili Muhittin Aydın Bilsel, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Patlak, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Hakan Dedebağı, Şehit Aileleri Derneği Başkanı Kemal Aksu, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

mustafamustafa