RİZE HABER
Giriş Tarihi : 21-04-2022 11:46   Güncelleme : 21-04-2022 11:57

RİZE DE TÜRK EĞİTİM SEN FIRTINASI ESİYOR, BU KEZ DE BİLLBORDLARA REKLAM VERDİLER !

TÜRK EĞİTİM SEN RİZE DE FARKINI FARKETTİRİYOR!

RİZE DE TÜRK EĞİTİM SEN FIRTINASI ESİYOR, BU KEZ DE BİLLBORDLARA REKLAM VERDİLER !

Türkiye Kamu Sen Rize İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen Rize Şube Başkanı Murat KÖSEOĞLU bir açıklama yayınlayarak; “ENFLASYON FARKININ AYLIK OLARAK  ÖDENMESİ “ve “KARİYER BASAMAKLARINDA UZMAN/BAŞÖĞRETMENLİK İÇİN  SINAVA HAYIR” afişlerini Rize de Billboardlar da yayınlatarak gündemden düşürmediklerini ve gündemden düşürmeyeceklerini belirtti.
Türkiye Kamu-Sen, Türk Eğitim Sen olarak ekonomik anlamda gündemde tutmaya gayret ettikleri 3 husus olduğunu da bildiren KÖSEOĞLU, “Bu hususlardan birincisi refah payıdır. Enflasyon oranında zam demek, sıfır zam demektir. Büyüyen ekonomiden hak ettiğimizi almak için refah payı şarttır. İkincisi kamu çalışanlarına ilave zamdır. Bakınız; 2022 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 5.878,17 TL olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 12.671,58 lira olarak belirlendi. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre 773,58 TL, %6,5 oranında arttığını gösterilmiştir. Bu nedenle ek zam talebimizi bir kez daha yineliyoruz.


Üçüncü talebimiz ise enflasyon farklarının aylık ödenmesidir. Bakınız; Temmuz ayına geldiğimizde enflasyon yüksek çıkacak, tekrar enflasyon farkını verilecek. Ancak Temmuz’a kadar ne olacak? Temmuz’a kadar kamu çalışanlarının maaşı enflasyona karşı ezilmeye devam edecek. Dolayısıyla Türkiye Kamu-Sen, Türk Eğitim Sen olarak talebimiz enflasyon farkının aylık olarak ödenmesidir” diye konuştu.
KÖSEOĞLU, Kariyer Basamakları için sınav şartını değerlendirerek;  “Kanunda 10 yılını doldurmuş öğretmenler 180 saatlik bir kursa tabi tutulacak, kursun ardından sınav yapılacak, 70 ve üzerinde puan alanlar uzman öğretmen olacak. 10 yıllık uzman öğretmenler 240 saatlik kursa tabi tutulacak, sınav yapılacak ve başarılı olanlar başöğretmen yapılacak. Türk Eğitim-Sen olarak her zaman şunu savunuyoruz: Öğretmenlerin kariyer planlaması sınav ile olmaz. Çünkü sınav sadece bilgiyi ölçer. Ama öğretmenlik sadece bilmek değil, bildiğini aktarma mesleğidir. Dolayısıyla öğretmenlerin kariyeri planlanırken ele alınması gereken tek kriter deneyim olmalıdır. Bu nedenle de kariyer basamakları belirlenirken, sadece hizmet yılı esas alınmalıdır. Başka her hangi bir kritere bağlı kalınmaksızın 10 yılını dolduran her öğretmen uzman, 20 yılını dolduran her öğretmen başöğretmen olarak değerlendirilmelidir.


Bilindiği gibi kanunun iptali için Anayasa Mahkemesine ana muhalefet partisi ya da milletvekili sayısının beşte biri yani 120 milletvekili başvuru yapabilir. Peki sendika olarak biz ne yapabiliriz? Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun uygulamasına yönelik hazırlık aşamasında. Yönetmelik yayınlandığında sınav şartını ilgilendiren hususlar ile ilgili sendika olarak yargıya başvuruda bulunacağız. Öte yandan bir üyemiz üzerinden bireysel başvuru hakkımızı da kullanacağız. Bu konuda Türk Eğitim-Sen’in tavrı çok nettir. Sınava hayır! Dolayısıyla Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun sonuna kadar takipçisi olacağız.” dedi.


                                                                                   

 

AdminAdmin