RİZE HABER
Giriş Tarihi : 18-03-2022 10:25

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nin Kuruluşunun 16. Yıl Dönümü Kutlandı

Vali Kemal Çeber, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin kuruluşunun 16. yıl dönümü kapsamında üniversitenin Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen törene katıldı.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nin Kuruluşunun 16. Yıl Dönümü Kutlandı

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla ile başlayan tören Üniversitenin Halk Dansları Topluluğu gösterisi ile devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, 16. kuruluş yıl dönümünü kutladıkları RTEÜ’nin geçen zaman içinde hem fiziki alt yapı ve akademik kadro hem de eğitim öğretim kalitesi ile akademik başarı ve performans açısından çok önemli mesafeler kat ettiğini ifade etti.

RTEÜ’nün akademik gelişmede, fiziki alt yapıda, akademik performans ve başarı ile kalite ve akreditasyon süreçlerinde kat ettiği mesafenin ve geldiği noktanın çok önemli olduğunu ancak yeterli olmadığını belirten Rektör Karaman, “Üniversitemiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ismini taşıyan bir üniversitedir. Dolayısıyla da hem ülkemizdeki üniversiteler arasında hem de dünyadaki üniversiteler arasında daha üst sıralara çıkmalıyız. Bunu da başaracak insan kaynağı ile alt yapıya sahibiz. Önümüzdeki yıllarda akademik ve idari personelimiz ve siz değerli paydaşlarımızla iş birliği içerisinde daha çok çalışarak bu hedeflere ulaşacağımızdan eminim” dedi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Başkanı Nusret Bayraktar konuşmasında, ülkemizin kalkınmasında eğitimin büyük rol oynadığını belirterek “ Eğitimin insanın bütün arzu ve isteklerine ulaşabilmek için kullandığı bir anahtar  niteliğindedir. Anahtarı kullanmak için de eğitime ihtiyaç vardır. Eğitim kurumlarına, eğitim faaliyetlerine son derece önem vermekteyiz. Özellikle çağımız eğitim, bilim ve teknoloji çağıdır. Eğitimi, bilim ve teknolojiyi sadece öğrenmek amacıyla değil onu eyleme dönüştürmek gerektiğine inanmaktayız.” dedi.

Rize Valisi Kemal Çeber ise konuşmasında, RTEÜ’nde çok güzel işler yapıldığını, kısa zamanda büyük yol kat edildiğini belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti. Üniversitelerin, illerin gelişimindeki önemine işaret eden Vali Çeber, “Yaklaşık dört senedir görev yaptığım Rize'de üniversitemizle büyük bir uyum içerisinde her türlü konuyu rahatlıkla paylaşarak ve projeyi beraber konuşarak tüm kurumlarla beraber yol yürüyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ismini taşıyan üniversitemiz eminim ki akademik ve diğer alanlarda kendisini daha da ilerilere taşıyacaktır. ” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (TÜBA-GEBİP) ödülü alan, “Dünyanın En Başarılı Bilim İnsanları” listesine giren, 2021 yılında; patent ve faydalı model tescili alan ve YÖK Akademik Teşvik uygulamasında en yüksek puan alan öğretim elemanlarına plaketleri takdim edildi.

Törene, Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Vekili Muhittin Aydın Bilsel, RTEÜ Geliştirme Vakfı Başkanı Nusret Bayraktar, RTEÜ Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Necmeddin Bilal Erdoğan, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Halil İbrahim Okumuş, Rize Vali Yardımcısı Gülhani Ozan Sarı, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Rize İl Jandarma Komutanı Albay Hakan Dedebağı, RTEÜ Geliştirme Vakfı Genel Sekreteri Av. Harun Mertoğlu, RTEÜ Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Üyesi Hikmet Ayar, Derepazarı Kaymakamı Bekir Yalçın, İkizdere Kaymakamı Hacı Kerim Meral, Kalkandere Kaymakamı Kemal Sefa Gökmenoğlu, Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya, protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri, RTEÜ yöneticileri, STK yöneticileri, akademik ve idari personeli katıldı.

mustafamustafa