RİZE HABER
Giriş Tarihi : 28-03-2022 19:03   Güncelleme : 28-03-2022 19:10

KÖSEOĞLU; “SINAV İLE UZMAN ÖĞRETMEN, BAŞÖĞRETMEN OLUNMAZ. TÜRK EĞİTİM-SEN’İN TAVRI ÇOK NETTİR; SINAVA HAYIR

MALUM SENDİKANIN BAŞKANI SINAV OLSUN, BARAJ PUAN 70 DEĞİL 60 OLSUN DEDİ, HALİYLE SINAVA SADECE SINAVI İSTEYEN MALUM SENDİKANIN ÜYELERİ GİRSİN! DİĞER ÖĞRETMENLER MUAF OLSUN!

KÖSEOĞLU; “SINAV İLE UZMAN ÖĞRETMEN, BAŞÖĞRETMEN OLUNMAZ. TÜRK EĞİTİM-SEN’İN TAVRI ÇOK NETTİR; SINAVA HAYIR

Türk Eğitim-Sen olarak yıllardır şunu söyleriz:  Sınav ile öğretmenin kariyeri planlanmaz.
Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında önemli açıklamalar yapan KÖSEOĞLU, kanunun beklentilerin çok uzağında olduğuna dikkat çekti. KÖSEOĞLU, “Bilindiği gibi yaklaşık olarak bir ay önce Öğretmenlik Meslek Kanunu TBMM’de kabul edildi. Ancak kanun  beklentileri karşılamaktan çok uzak,  Adeta dağ fare doğurdu. 
Şöyle ki; Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılacağı 23 Ekim 2018 tarihinde dönemin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan 2023 Vizyon Belgesi Tanıtım Toplantısında kamuoyuna duyurulmuştu.
Biz ilk gündeme geldiği andan itibaren Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu olumlu bulduğumuzu ifade ederek, çıkarılmasını desteklemiştik. Öğretmenlerin saygınlığını koruyacak ve artıracak, muhatap oldukları mevzuat ve süreçleri tek bir çatı altında toplayacak bir kanuni düzenlemenin gerekliliğine vurgu yaptık.
Ancak bunu ifade ederken de, 657 sayılı DMK’dan kaynaklanan haklarımızın baki kalmasını istedik. O günden kanunun çıkarılmasına kadar geçen sürede Türk Eğitim-Sen olarak Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu her fırsatta gündemde tutmaya gayret ettik. Bu amaçla imza kampanyası düzenledik, eylem ve basın açıklamaları yaptık, MEB ile diyalog içinde bulunduk. Öğretmenlik Meslek Kanunu’na dair duruşumuzu ve taleplerimizi her platformda ortaya koyduk. Ancak gelinen noktada kanun içeriği, eğitim çalışanlarının beklentilerini tatmin etmekten çok uzak kalmıştır.
Kanunda dört hususa dikkat çektik. Bunlardan birinci önemli husus kariyer basamaklarındaki eksikliklerdir. Bilindiği gibi yasaya göre; 10 yılını doldurmuş her öğretmen 180 saat kursa tabi olacak, ardından sınava girecek. Adaylar 70 puan ve üzeri alır ise uzman öğretmen olma hakkını elde edebilecek. 20 yılını doldurmuş her öğretmen, 280 saatlik kursa tabi tutulacak, ardından sınava girecek. Adaylar bu sınavdan başarılı olur ise başöğretmen unvanı alabilecek. Türk Eğitim-Sen olarak yıllardır şunu söyleriz:  Sınav ile öğretmenin kariyeri planlanmaz. Çünkü sınav sadece bilgiyi ölçer.  Öğretmenlik, sadece bilme mesleği değil, bildiğini aktarma mesleğidir. Dolayısıyla tek ölçüt deneyim olmalıdır.” dedi.
Malum sendikanın başkanı açıklamasında ‘sınav olsun ama baraj puanı 70 değil, 60 olsun” dedi. Malum sendika bu açıklamayı yaparken hangi üyesinden görüş aldı? Bu hususu da kendi üyelerinin değerlendirmesi gerekir.
Yönetmelik yayınlandığında sınav şartını ilgilendiren hususlar ile ilgili sendika olarak yargıya başvurma haklarının olduğunu ancak kanunun iptali için yargıya başvuru yapma haklarının bulunmadığını bildiren KÖSEOĞLU şunları kaydetti: “Kanunu iptal edebilecek olan kurum Anayasa Mahkemesidir. Anayasa Mahkemesine ise ana muhalefet partisi ya da milletvekili sayısının beşte biri yani 120 milletvekili başvuru yapabilir.
Peki sendika olarak biz ne yapabiliriz? Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun uygulamasına yönelik hazırlık aşamasında. Yönetmelik yayınlandığında sınav şartını ilgilendiren hususlar ile ilgili genel merkezimiz tarafından yargıya başvurulacak,  öte yandan bir üyemiz üzerinden bizde bireysel başvuru hakkımızı da kullanacağız. 

Bu konuda Türk Eğitim-Sen’in tavrı çok nettir. Sınava hayır! Dolayısıyla Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun sonuna kadar takipçisi olacağız.” dedi.

mustafamustafa