RİZE HABER
Giriş Tarihi : 28-04-2022 21:04

Bayrak : Mustafa Kemal Atatürk'ün Rizeli hemşehriliğini kabul etmesinin 99. Yılı törenine Katıldı

Memleket partisi il başkanı muhittin bayrak yönetim kurul üyeleriyle beraber Mustafa Kemal Atatürk’ ün Rize’nin hemşeriliğini kabul etmesinin 99. Yılı nedeniyle ADD'nin düzenlediği törene katıldı.

Bayrak : Mustafa Kemal Atatürk'ün Rizeli hemşehriliğini kabul etmesinin 99. Yılı törenine Katıldı

Törende kalabalığa  konuşan bayrak  Makamlara oturanları eleştirdi.

Bayrak:

"Rize'de makamlarda oturanlar neden Atatürk ile ilgili törenlere katılmıyor,Atatürk olmasaydı o makamlara oturamazdınız" diye tepki göstererek sözlerine şöyle devam etti.

"Kurucu önderimiz mustafa kemal ATATÜRK'ün hemşerimiz olmasından gurur duyuyoruz.Atatürk'ü yok saymayız,yok saymak  isteyenlerede meydanı bırakmayız,ona çok şey borçluyuz,biz Atatürk sevgisiyle büyüdük."dedi"

"Mustafa Kemal Atatürk’ ün Rize’nin hemşeriliğini kabul etmesinin gerçek hikayesi"

Bayrak vereceği bilgilerin"alıntı" olduğu söyleyerek şöyle devam etti.

"Ülkenin Kurtuluşu ve Bağımsızlığı için destansı mücadele veren Atatürk’e karşı, 2 Aralık 1922’de siyasi bir komplo hazırlanmıştı… Atatürk’ü, TBMM’nin ve siyasetin dışında bırakmak, yaklaşan seçimlerde milletvekili seçilmesini engellemek amacıyla TBMM’de bir kanun değişikliği öneren üç muhalif Milletvekili, gelecek seçimlerde Milletvekili olacakların doğdukları veya en az 5 yıl süreyle yaşadıkları yerlerden aday olmalarını istiyorlardı. Bu teklif açıkça Mustafa Kemal’e adaylık ve Milletvekilliği yolunu kapatıyordu. Doğduğu yer olan Selanik, yeni Cumhuriyet’in sınırları dışında kaldığı ve cepheden cepheye koşan Atatürk, hiçbir yerde beş yıldan fazla yaşamadığı için, aday bile olamayacaktı. Sonuç olarak bu öneri reddedilir ama Atatürk’ü çok yaralayan bir olay olarak tarihe geçer. İşte o günlerde, bu olayı da protesto etmek, Atatürk’ün yanında olduklarını belirtmek için Rizeliler, 99. Yıl önce bugün (28 Şubat 1923)Atatürk’e hemşerilik teklifinde bulunurlar. Rize Liva İdare Meclisi üyesi Hasan Bey ve arkadaşlarının 25 Nisan 1923 tarihinde Gazi Mustafa Kemal’e gönderdikleri telgraf ile her şey başladı. Hasan bey ve arkadaşları gönderdikleri telgrafta “…Biz Rizelilerin mukaddes bir hatırası olarak hemşehri sıfatıyla daima aramızda görmek bununla iftihar etmek isteriz…”  diyerek,  Gazi Mustafa Kemal’e Rizeliler adına hemşerilik teklifinde bulundular. Bu teklifin üzerine, Kuva-i Milliyenin ve İstiklal Harbi’nin her aşamasında canla başla mücadele eden, Gazi Mustafa Kemal’in her daim yanında olup adeta bedenleriyle ona kalkan olan Rizelilere övgü ve memnuniyet dolu bir telgraf ile cevap verir. M. Kemal bu telgrafta Muazzez Lazistan sancağı vatandaşlarım arasında bana bir hemşerilik mevkii ayırmış olmasını tebliğ eden telgrafnamelerini en samimim bir his ve haz ile okudum. Milletin bütün kitlesinin iştirak ve hareketi ile kazanılan hakikaten pek büyük muaffakiyetlerin kıymetinin bilhassa vatan muhitinde onlara yönelik takdirler ile ortaya çıkması ve yükselmesi tabii bulunduğundan güzel Lazistan’ın milli muaffakiyetler dolayısıyla hakkımdaki teveccüh ve muhabbetini, o vatanperver halkın hamiyet tecellilerine saf ve güzel bir numune olarak telakki ettim ve bu itibarla vaki olan tezahüratı büyük bir iftihar ve takdir ile karşılayarak bildirilmesine aracı olduğunuz genel arzuyu memnuniyetle kabul ettim. Muazzez Lazistan’lı hemşehrilerimi  derin hasretle selamlarım, Efendim."

Bayrak:

"Yıllar önce rize'li hasan bey ve arkadaşları Atamıza nasıl sahip çıktıysa bizde ölene kadar sahip çıkacağız. yüce insanı her daim saygıyla, sevgisiyle minnetle  anmaya devam edeceğiz" diyerek sözlerini tamamladı.

mustafamustafa