RİZE HABER
Giriş Tarihi : 06-04-2022 16:34   Güncelleme : 06-04-2022 17:15

ABDULKADİR USTA ; ODA VE BORSA İTİNA İLE ANCAK AİDAT KESER

Büyük Birlik Partisi Rize Merkez İlçe Başkanı Abdulkadir Usta Çay üreticisinin daima yanında olduklarını söylededi.

ABDULKADİR USTA ;  ODA VE BORSA İTİNA İLE  ANCAK AİDAT KESER

BBP'li Usta yaptığı yazılı açıklamada ; Bu Yıl budama alanı 10/1 den, 7/1'e çıkartılarak %43 oranında  artış yapıldı, buda yetmezmiş gibi budama ölçüsüne de 20 cm den uzun olmayacak zorunluluğu getirilerek çay budaması adeta üreticimiz için eziyete ve çileye dönüştü. Zaten çiftçimiz yeterince stresli, Sezon öncesi %400 artan Gübre  fiyatları ile zorda ve darda,gübrenin %50'sinin desteklenmesi  umudu suya düşmüş ve Çay Kanununda ki 38 madde içinden Taban Fiyat uygulaması iptal edilmiş. Üstüne birde üreticimize budamayı da eziyete dönüştürüp 20 cm'le kısıtlamaya ve ürün kaybı yaşamasına neden olmaya gerek varmı?


"BUDAMA'DA CM İLE ÖLÇÜM DÖNEMİ"

Son günlerde bir çok çiftçimiz budama konusu ile ilgili yaşadıkları sıkıntıları bizlere ileterek destek istediler.  Çay bahçelerinin budamasını yazdırmak için gelen memur arkadaşlar tarafından, Hassasiyet ile cm ile  ölçüm yapılarak, bu kesim 20 cm'den fazla bunu yazamayız, tekrar kesmeniz lazım cevabı ile karşılaştılar.  Büyük Birlik Partisi Olarak yetkililere sesleniyoruz, Çay üreticimiz geçmiş yıllarda budamasını nasıl yapıyordu ise , bu yılda aynı şekilde budama yaptığı halde kısıtlama getirip,zorluk çıkartarak bu mübarek Ramazan günlerin de, üreticimize  eziyet etmeye ne hakkınız var?

Merkez ilçe Başkanı açıklamasında;

"AYNI HASSASİYETİ ÇAY ÜRETİCİMİZİN SORUNLARI İÇİNDE GÖSTERSENİZ."

Madem Çay da bu kadar Hassas ölçüp, biçiyorsunuz. Aynı hassasiyeti Çay Üreticimizi korumak için, gübre fiyatları, Çay Kanununa Taban Fiyat uygulaması konulması, 7 yıldır artmayan ve hala 13 kuruş olan destekleme primi, Üreticinin hakkı olan promosyonun alınması, oda ve borsanın 25 milyon TL'yi bulan kesintileri için, Ülkemize sokulan yaklaşık 100 Bin Ton kaçak çaya karşı, ÇAYKUR'un Bu yıl açıklanan 503 milyon TL zararı için neden göstermiyorsunuz. Oysa ki ÇAYKUR nasıl kârâ geçirilebilir, nasıl kapasitesi arttırılabilir, Faizsiz Finasman desteği nasıl sağlanabilir, daha çok Çay nasıl ihraç edilebilir, nasıl daha kaliteli çay üretilebilir, yeni yatırımlar, Projeler yapılmasından yana hassasiyet göstermek daha iyi olmaz mı?

ODA VE BORSA İTİNA İLE  ANCAK AİDAT KESER

Ayrıca Çay Üreticimizden İtina İle Aidat ve kesinti Yapmaktan Başka bir icraatları olmayan, Ziraat Odası ve  Çay Borsası Üreticisini korumak olan Asli görevinizi size hatırlattığımızda neden rahatsız oluyorsunuz, neden bu milletin duasını almak varken tepkisini almayı tercih ediyorsunuz. Para kesmeye aidat almaya gelince, iyi güzelde, birazda üreticiyi koruyup gözetseniz olmaz mı? Yıllarca Çay Üreticisi için ne yaptınız? Çıkıp açıklayın ki vatandaşımızda öğrensin.

 

"RİZE'Lİ VEKİLLERİMİZ SESSİZLİK ORUCUNDA"

Asıl sorumluluk ve Yetki sahibi olan bu Aziz Milletimizin vekalet verdiği Rize'li Vekillerimiz,  Rize'mizin ve  Çay Üreticilerimizin sorunlarına karşı, sessizlik orucundalar, Milletimizle iletişimleri kopmuş bir halde, Sn. Cumhurbaşkanımızın gölgesine sığınmış bir şekilde, sözde siyaset yapıyorlar. Bakıyoruz ki, ordayız ,burdayız, sahadayız, toplantıdayız, danışma meclisindeyiz gibi sözde  Rize Gündemi adı altında, kendi gündemleri ile meşguller. BBP Rize  olarak, kendilerine tekrar buradan sesleniyoruz, Gölgede duranın, gölgesi olmaz.

"DERDİMİZ AZİZ MİLLETİMİZ VE ŞANLI DEVLETİMİZ"

Büyük Birlik Partisi olarak Daima Necip Milletimizin sesi olacağımızı, Şanlı Devletimizin Yanında yer alacağımızı, Şehit Liderimiz Muhsin Yazıcıoğlu'nun çizgisinde Aziz Milletimizin gerçek muktedir iktidarı için bu kutlu davada, Genel Başkanımız Sn.Mustafa DESTİCİ'nin önderliğinde azim ve kararlılıkla Rize'mize olan sevdamız ile yolumuza devam ediyoruz dedi.

AdminAdmin